Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Achizitie cryptomonede in numele meu, pentru altcineva ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Achizitie cryptomonede in numele meu, pentru altcineva - legal?

Un prieten dispune de 5000 dolari si m-a rugat sa ii cumpar niste cryptomonede de acesti bani (eu avant conturi pe exchange-uri de cryptomonede pe numele meu).
Ulterior, doreste sa ii transfer aceste cryptomonede intr-un portofel digital de-al lui care nu necesite crearea unui cont (fara cont, nu poate sa cumpere singur cu bani reali, poate doar sa detina cryptomonede primite de la altii).

Intrebarea mea este: Ma afecteaza in vreun fel faptul ca incasez banii de la el in contul propriu? Trebuie sa justific in vreun fel provenienta? Eu mai am si un PFA la norma de venit, imi afecteaza in vreun fel activitatea aceasta incasare?
Catalin9871, utilizator