Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cererea de preschimbare de termen
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cererea de preschimbare de termen

Judecarea cererii de preschimbare de termen se face cu citarea partilor obligatoriu sau nu?
Imi puteti spune va rog care este temeiul de drept?
Multumesc.
Da, se face cu citarea partilor, in camera de consiliu. Temeiul de drept e 153 al.3 Cod proc civ.
Multumesc
Imi puteti da cateva exemple de motive temeinice pentru care se accepta preschimbarea termenului, va rog? Va multumesc!
Banuiesc ca nu vrei sa-l preschimbi doar de amorul artei. Trebuie sa ai tu un motiv. Spune-l pe al tau si poate incercam noi sa ti-l facem sa "sune mai temeinic".
Situatia de acum e ca aparatorul este plecat din tara la data termenului. Dar ma interesa si in general, cam care sunt motivele temeinice din practica. Multumesc!