Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Imi va scadea punctajul anual la calculul pensiei si ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Imi va scadea punctajul anual la calculul pensiei si implicit pensia?

Guvernul a decis să acorde, în ultimele zile ale anului 2019 , niște facilități fiscale pentru perioada 2019-2028: scutirea plății contribuției la sănătate și a impozitului pe veniturile salariale, 21,25% contribuția la pensii (în loc de 25%) și contribuția asiguratorie de muncă de 0,3357% în loc de 2,25%. Pe fluturasul de salariu a scazut destul de mult contributia catre CAS. si salariul brutTinand cont ca ,calculul pensiei se face in functie de salariul brut inteleg ca imi va scadea punctajul anual la calculul pensiei si implicit pensia?
george-neagu, moderator