Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua, am avut un accident rutier cu victime,mai ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua, am avut un accident rutier cu victime,mai exact un ...

Bună ziua, am avut un accident rutier cu victime,mai exact un unchi de-al meu a fost internat în spital 3 zile,din câte am înțeles ar avea ceva probleme cu ligamentele de la mana dreaptă.

Întrebările mele ar fi utmatoarele:
1.In cazul în care face plângere risc închisoare?
2.Find vorba de un membru din familie procurorul ce se ocupa de dosar îl poate pune în mișcare și fără plângerea acestuia?
3.Se poate clasa dosarul și dacă depune plângere?

Mulțumesc frumos.
Nu se intelege exact situatia de fapt, dvs erati sofer si unchiul pasager?
Imi cer scuze pentru neclaritate, da eu sunt soferul iar unchiul pasager
In cazul in care nu are peste 90 de zile de ingrijiri medicale sau alta consecinta de la art. 194 alin. 1 c.p., fapta nu e prevazuta de legea penala.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Multumesc frumos pentru informatie dar nu prea imi este clar termenul de "ingrijire medicala", ce reprezinta mai exact si in functie de ce este determinat numarul de zile?

Din cate am inteles are o tija la incheietura mainii drepte pentru fixarea ligamentelor, aceasta urmand sa fie indepartata iar dupa ar trebui sa inceapa o recuperare. Trebuie doar sa ii fie indepartata acea tija in mai putin de 90 de zile sau sa isi termine recuperarea?
Numarul zilelor de ingrijire medicala se stabileste printr-un certificat medico-legal, prin acesta se evalueaza gravitatea leziunilor.

Sebby992 a scris:

Multumesc frumos pentru informatie dar nu prea imi este clar termenul de "ingrijire medicala", ce reprezinta mai exact si in functie de ce este determinat numarul de zile?

Din cate am inteles are o tija la incheietura mainii drepte pentru fixarea ligamentelor, aceasta urmand sa fie indepartata iar dupa ar trebui sa inceapa o recuperare. Trebuie doar sa ii fie indepartata acea tija in mai putin de 90 de zile sau sa isi termine recuperarea?