Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Ramanerea permanenta pe postul ocupat pe perioada ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Ramanerea permanenta pe postul ocupat pe perioada determinata

Buna ziua! Sunt functionar public pe perioada determinata. Azi am aflat ca persoana pe care o inlocuiesc (aflată in CIC) a obtinut un alt post la o alta institutie. Eu pot ramane pe acest post, fara a se scoate la concurs?
Citisem undeva , in Codul administrativ, sau in Legea 188, cum ca cel care a inlocuit poate ramane definitiv pe post,prin decizie a persoanei care numeste in functia publica, dar numai retin exact unde. As aprecia daca ma puteti ghida in a ma lamuri asupra acestui aspect. Multumesc.
Camelia Popa, utilizator