avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Lg 189/2000 Buna ziua, Mama mea fiind beneficiara a Lg ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Lg 189/2000 Buna ziua, Mama mea fiind beneficiara a Lg 189/2000 ...

Lg 189/2000

Buna ziua,

Mama mea fiind beneficiara a Lg 189/2000 Nu are medicamentele gratuite.
Dar conform cu
Art. 5. - Persoanele prevăzute la art. 1 şi 3 vor beneficia de prevederile prezentei ordonanţe cu începere de la data de 1 a lunii următoare celei în care a fost depusa cererea şi de următoarele drepturi: a) asistenţă medicală şi medicamente, în mod gratuit şi prioritar, atât în tratament ambulatoriu, cât şi pe timpul spitalizărilor;
ar trebui retetele sa fie gratuite. Cu toate ca pe reteta este bifata casuta de legi speciale = specificata aceasta lg 189/2000 farmaciile nu acorda gratuitate,
Am rugamintea sa imi precizati ce as putea face legal, unde sa ma adresez, sau s-a schimbat intre timp acest articol printr-o lege conexa? Cu multumiri.

Alte discuții în legătură

Beneficiari lege 189/200 rak0770 rak0770 Cine imi poate da relatii in legatura cu legea 189/2000? La art. 5 spune asa: Persoanele prevăzute la art. 1 şi 3 vor beneficia de prevederile prezentei ... (vezi toată discuția)
Drepturi deportati MARIUS 1964 MARIUS 1964 BUNA ZIUA , as dori a intreba , care sunt drepturile mele , in urma prigoanei din timpul celui de al doile razboi mondial , deportarile si portul stelei ... (vezi toată discuția)
Legea 189/2000 osipov43 osipov43 Buna ziua, sunt inginera pensionara. Legat de facilitati Legea 189/2000; Sunt posesoarea indemnizatiei din 2001, incadrandu-ma la art 1 c, dar, cu toate ca ... (vezi toată discuția)