Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumpărare garsoniera din 2 surse de bani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumpărare garsoniera din 2 surse de bani

Buna ziua, as dori sa cumpăr o mica garsoniera dar pentru ca imi lipsește jumătate din suma fiica mea ( care este ccăsătorită )dorește sa ma ajute. Ea are un mic depozit constituit dinaintea căsătoriei, deci după cate stiu sunt doar banii ei. Cum ar trebui sa procedez ? Totuși doresc ca garsoniera sa fie pe numele meu.
Va mulțumesc
sa va dea banii daca doreste sa va ajute.
Da, dar sub ce forma , ca sa fie corect si legal, ca o donație sau ca un virament ? E vorba de aprox 10.000 euro
viramentul e forma prin care vi-i da.
dar pana la virament, trebuie sa stabiliti daca va da cadou- si asta presupune sa faceti un contract de donatie la notar sau va da imprumut si semnati un contract la notar
Dar daca din aplicație mi ar vira pur si simplu acești bani ar fi vreo problema , fara sa mai trec pe la notar si sa plătesc alte taxe ? increderea este maxima intre noi
Josephine2016, utilizator
folosiți metoda cu notarul; nu știți niciodată ce va rezerva viitorul. e bine sa aveți legea de partea dvs.