Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua as avea și eu o întrebare dacă se ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua as avea și eu o întrebare dacă se poate.Tatal meu ...

Bună ziua as avea și eu o întrebare dacă se poate.Tatal meu a decedat și eu sunt unica moștenitoare și el a contribuit la o pensie privata și sa făcut certificatul de moștenitor și am trimis actele necesare pentru a scoate banii acumulați iar după 1 luna am fost contactata de la NN pensie privata și mi sa zis ca suma respectiva sa transferat în contul meu de pensie privata iar eu as fi dorit sa ii scot.Ce as putea sa fac?
Sa le spuneti ca nu doriti asta, ca doriti sa primiti suma in contul dvs.
Faceti plangere la ASF.
Deci asta nu este obligatoriu sa se transfere în contul meu de pensie privata deoarece doamna de acolo mia spus ca asa este legea ca automat dacă am cont deschis se transfera acolo

Ionut.ion a scris:

Sa le spuneti ca nu doriti asta, ca doriti sa primiti suma in contul dvs.
Faceti plangere la ASF.

Si eu stiam la fel, banii se transfera dvs., nu in contul de pensie...
Tatal era iesit la pensie?
Poate va ajuta cu un raspuns cert un consultant de asigurari..., legea este cam aiurea...
Tatăl meu nu era ieșit la pensie avea 48 de ani
Am gasit acest articol, 38, din legea 411/2004 ce se refera la pensiile private
(1) În cazul decesului unui participant înainte de deschiderea dreptului la pensia privată, beneficiarilor li se deschide câte un cont la ultimul fond de pensii la care a contribuit participantul decedat, în care se transfera activele cuvenite fiecăruia.
(2) Drepturile beneficiarilor prevăzuți la alin. (1) sunt aceleași cu cele ale participanților la acel fond de pensii.
(3) Beneficiarul are dreptul, după caz, la:
a) cumularea conturilor la un singur fond de pensii, dacă are calitatea de participant la un alt fond de pensii;
b) plata unica sau plați eșalonate în rate pe o durata de maximum 5 ani, fără a datora penalități, dacă nu are calitatea de participant.
(4) Plata drepturilor beneficiarului se face în termen de 10 zile lucrătoare de la data solicitării acestora.

Acum... nu stiu cum sa l interpretez si de aceea v-am spus sa asteptati un alt raspuns...

Eu as fi mers* pe variante de la alin 3, lit.b si as cere toti banii