avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua. Am avut un interviu pentru un job remote. ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua. Am avut un interviu pentru un job remote. Totul a ...

Buna ziua.

Am avut un interviu pentru un job remote. Totul a decurs perfect așa ca răspunsul a fost pozitiv, intervievatorul m-a intrebat daca pot incepe de maine (asta însemnând sa imi dau demisia de la locul actual). Tot el mi-a spus ca o sa fiu sunat a2 a zi pentru semnarea contractului

In sfârșit, vina a2 a zi, imi dau demisia de la locul actual de munca si aștept telefonul pentru a discuta despre contractul de munca. Când într-un final apare și telefonul mult așteptat, sunt informat ca nu se poate contrcat de telemunca din cauza unei schimbări din momentul in care tara noastră a ieșit din stare de alerta. Si mi se recomanda sa fac pfa sau srl sa facem contrcat de colaborare. Inițial mi s-a părut o idee buna pana sa imi spuna ca sunt aceiași bani, dar taxele pentru firma tot eu sa le suport.

In aceat caz, in care am ramas cu ochi in soare si doar cu minciuni, ce pot face?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:06, 6 Aprilie 2022
7 din 7 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mai nimic,nu se da vrabia din mana pe cioara de pe gard ..Atat timp cat nu aveai un contract ferm,uun draft de contract,o corespondenta pe mail din care sa rezulte aspectele povestite nu prea sunt solutii..
2 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Putetj merge la fostul angajator sa revocați demisia, în situația în care nu a emis decizia de încetare a c.i.m.
2 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
PFA înseamnă un pas înainte în a ieși din starea de "amploiat", "lefegiu", etc. Veți plăti taxe, dar veți avea și avantaje: de pildă PFA-ul plătește impozit la profit, adică ceea ce rămâne din încasări după cheltuieli, pe când persoana fizică mai întâi plătește impozit, și abia pe urmă cheltuiește. Dar, sigur, mai întâi trebuie să ai încasări, pe când ca salariat, "timpul trece, leafa merge, noi cu drag muncim". Deci poate mai reflectați, analizați serios statutul de PFA.
Este vorba de banii care i-au fost promisi . Nu-i totuna daca din aceeasi bani platesti si taxele sau nu. Mai pe scurt, venitul net care i-a fost promis s-a transformat in venit brut. Nu este vorba de ,,lefegiu" sau nu, este vorba ca a fost pacalit la bani. Si la urma urmei nu toti oamenii au aptitudini de antreprenor.
Update

M-au amânată fara niciun raspuns pana in momentul in care au spus ca au găsit pe altcineva. Avand in vedere ca mi-au spus inițial contract, dupa m-au făcut sa imi dau demisia spunând ca pot începe "de maine" si a2 a zi au spus ca nu au cum cu contract, am ce sa fac din punct de vedere legal?

Redcit a scris:

Buna ziua.

Am avut un interviu pentru un job remote. Totul a decurs perfect așa ca răspunsul a fost pozitiv, intervievatorul m-a intrebat daca pot incepe de maine (asta însemnând sa imi dau demisia de la locul actual). Tot el mi-a spus ca o sa fiu sunat a2 a zi pentru semnarea contractului

In sfârșit, vina a2 a zi, imi dau demisia de la locul actual de munca si aștept telefonul pentru a discuta despre contractul de munca. Când într-un final apare și telefonul mult așteptat, sunt informat ca nu se poate contrcat de telemunca din cauza unei schimbări din momentul in care tara noastră a ieșit din stare de alerta. Si mi se recomanda sa fac pfa sau srl sa facem contrcat de colaborare. Inițial mi s-a părut o idee buna pana sa imi spuna ca sunt aceiași bani, dar taxele pentru firma tot eu sa le suport.

In aceat caz, in care am ramas cu ochi in soare si doar cu minciuni, ce pot face?

Alte discuții în legătură

Contract salubritate sector 4, bucuresti drg75 drg75 Asa cum desigur cunoasteti, aproape peste tot exista monopol pentru serviciile salubritate. In sectorul 4 din Bucuresti, in care opereaza firma R..., pretul ... (vezi toată discuția)
Sunt administrator de firma srl pot fi concediat andrey_bojy andrey_bojy uitati care a fost treaba un amic de-al meu a avut nevoie de adimistrator pe firma in schimbul serviciului pe care i l-am facut eu mi-a promis ca imi da 1 % ... (vezi toată discuția)