Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatia de Locatari nu doreste sa primeasca banii! ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatia de Locatari nu doreste sa primeasca banii! Buna seara, ...

Asociatia de Locatari nu doreste sa primeasca banii!
Buna seara,
In urma unei Hotarari judecatoresti, am de platit Asociatiei de Locatari suma de 97.000 lei. Am platit pana acum esalonat 11.700, pt ca asa am avut posibilitatea, iar acum am reusit sa strng restul sumei de 85.000 lei. Am instiintat Asociatia ca doresc sa platesc restul sumei integral, dar m-am lovit de un refuz, cu anumite argumente din partea lor:
1. Asociatia are datorii catre Radet de 1.400.000 lei (aici au intrebat cine plateste diferenta). Am raspuns ca nu stiu si nici nu ma intereseaza, tinand cont ca eu am o suma stabilitata de o instanta
2. Asociatia este Locatari, nu de proprietari, nu are cont in banca si nuzsi asuma administratorul sa tina banii in casa. A spus ca daca ii duce la Radet, or sa-l intrebe si de restul banilor. Iarasi nu este problema mea
3. Nu poate incasa mai mult de 5000 lei/zi cash, dar tinand cont ca prin banca nu am unde, cash este singura varianta. I-am spus sa-mi faca chitante cu date anterioare, pt toata suma. Aici mi-a amintit de punctul 2, ca nu tine atatia bani on casa.
Prin urmare, vreu sa platesc, dar nu imi sunt primiti banii.
Ce am de facut mai departe?
Va multumesc.
Puteti apela la un executor judecatoresc, care va consemna suma de bani pe numele Asociatiei la o Banca. Apoi ii va instiinta ca sa-i ridice de acolo.
Va multumesc pentru raspuns.
Mai vin cu o intrebare,legata de raspunsul dumneavoastra . In cazul in care apelez la executor judecatoresc, cheltuielile pot fi imputate Asociatiei? Caci pana la urma, Asociatia are probleme cu incasarea banilor.
Multumesc inca odata.

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Puteti apela la un executor judecatoresc, care va consemna suma de bani pe numele Asociatiei la o Banca. Apoi ii va instiinta ca sa-i ridice de acolo.

Dom'le, un debit de 97.000 lei?
Chiar nu am mai auzit, in fine, dumneata ai scris...
Mai cred ca cei care conduc asociatia de locatari sunt dusi cu pluta. Daca as fi in locul lor, as incsa, da, in fiecare zi cate 5000 lei (adica 17 x 5000) si as merge la furnizorii la care as avea debit sa-i predau. Ca ma vor intreba de sanatate sau de altceva, sa ma intrebe... Cred ca ar trebui sa mergeti impreuna la furnizor sa discutati.
Faza cu ex.jr, este buna, dar implica costuri pe care cabinetul le incaseaza dintr-un foc, asa ca va sfatuies sa nu procedati asa - desi sfatul a fost bun.
Le si puteti spune:
- pot folosi seviciile unui executor judecatoresc - cu cheltuieli suplimentare:
- pot sa va trimi banii prin mai multe mandate postale - cu cheltuieli suplimentare
Acum , nu sunt in tema, dar ati putea sa obtineti un card de debit in favoarea as. de locatari - discutati si cu cei din conducere si cu o banca agreeata de ei. Mergeti impreuna la banca si discutati. Banul tre' sa circule, pentru ca maine- poimane, se va alege praful de ei...
Succes!
Va multumesc pentru raspuns. Din pacate pt mine, aceasta este suma si aceasta este situatia. Ideea este ca nu vreau sa cheltuiesc nici macar 10 lei in plus, fata de aceasta suma, din principiu. Sau daca ii cheltuiesc, sa ii pot recupera intr-un fel de la Asociatia de Locatari. Faptul ca sunt dusi cu pluta, am constatat si eu, insa nu imi imbunatateste cu nimic situatia.

Adam Grecu a scris:

Dom'le, un debit de 97.000 lei?
Chiar nu am mai auzit, in fine, dumneata ai scris...
Mai cred ca cei care conduc asociatia de locatari sunt dusi cu pluta. Daca as fi in locul lor, as incsa, da, in fiecare zi cate 5000 lei (adica 17 x 5000) si as merge la furnizorii la care as avea debit sa-i predau. Ca ma vor intreba de sanatate sau de altceva, sa ma intrebe... Cred ca ar trebui sa mergeti impreuna la furnizor sa discutati.
Faza cu ex.jr, este buna, dar implica costuri pe care cabinetul le incaseaza dintr-un foc, asa ca va sfatuies sa nu procedati asa - desi sfatul a fost bun.
Le si puteti spune:
- pot folosi seviciile unui executor judecatoresc - cu cheltuieli suplimentare:
- pot sa va trimi banii prin mai multe mandate postale - cu cheltuieli suplimentare
Acum , nu sunt in tema, dar ati putea sa obtineti un card de debit in favoarea as. de locatari - discutati si cu cei din conducere si cu o banca agreeata de ei. Mergeti impreuna la banca si discutati. Banul tre' sa circule, pentru ca maine- poimane, se va alege praful de ei...
Succes!

Apelati la mediator sau executor judecatoresc puneti suma la dispozitie ca sa aveti dovada legala ca va achitati de obligatia dispusa de instanta de judecata