avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... anularea dosarului de consolidare mansardare primaria ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

anularea dosarului de consolidare mansardare primaria iasi am ...

anularea dosarului de consolidare mansardare primaria iasi
am luat o casa in iasi am depus ptr consolidare mansardare la primarie cu 40zile inainte de eliberarea certificatului urbanism am fost amendat ca acoperis stilpi si centura sunt modificate casa fiind din70 casa asa am luato iar in documentele casei nu sunt detalii despre acoperis ,dupa eliberarea certificatului urbanism consult cativa ingineri si numi zice nimeni car fi probleme din cauza amedei ,realizez dosarul ddepun la primarie după verificarea dosarului de un inspector urbanism dupa aproximativ 5luni vine raspunsul de completarea dosarului cu un nou certificat de intrare in legalitate a lucrarilor +mansardare intre timp am sunat la urbanism de vreo4ori aigurinduma ca dosarul e in regula si trebuie doar sa mai astept
dupa ce am discutat cuinginerul despre problema aparuta mia explicat ca depunerea ptr un nou certificat urbanism anuleaza dosarul realizat si practic trebuie sa cheltui bani inca o data ptr realizarea unui nou dosar
AM trimis la urbanism email ptr a gasi o soluție intrucat toate lucrarile sunt realizate in dosar si email la primari si viceprimar ptr despăgubire ptr cheltuielile si timpu așteptat dar nam primit raspuns ci doar telefonic ca astai legea si trebuie sa realizat un nou certificat chiar daca nu au vazut amenda luata cu40zile inainte eliberarea certificatului si vina ar fi a primariei ca nu mia eliberat un certificat cu conditiile corespunzatoare
ce soluții as putea gasi la aceasta problema si daca a practicat corect primaria intrucat in al2 lea certificat inafara faptului ca scrie intrare in legalitate a acoperisului care trebuie elimint ptr realizarea mansardei sunt aceleasi conditii inafara a uneia care cere expertiza versant care înainte scria doar analize sol explicandumi telefonic ca expertiza versant sunt ptr casele realizate noi acum mia dat chiar daca casa este exisenta pot modifica conditiile din certificat ptr aceeasi casa existenta

Alte discuții în legătură

Certificat urbanism anulat de primaria iasi este legal ? raspunsul ... cotogigi cotogigi certificat urbanism anulat de primaria iasi este legal ? raspunsul a fost ca asai legea iar primaria nare nici o vina am cerut un certificat urbanism ... (vezi toată discuția)
Refacere mansarda Habbabear Habbabear As fi interesata sa achizitionez un apartament intr-o mansarda construita in 2012 pe un bloc vechi. In 2016 acoperisul intregii mansarde a luat foc. Am inteles ... (vezi toată discuția)