Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... A treia zi de Paște este nelucrătoare sau doar zi ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

A treia zi de Paște este nelucrătoare sau doar zi liberă în învățământ?

Luna aprilie 2022 conform Codului Muncii are 19 zile lucrătoare (am scăzut fără Vinerea Mare și a doua zi de Paște). În contractul colectiv de muncă din învățământul preuniversitar și a treia zi de Paște este nelucrătoare.

art 28 alin 4 din CCM
”Sunt zile nelucrătoare:
- Vinerea Mare, ultima zi de vineri înaintea Paștelui
- prima, a doua și a treia zi de Paște.”

Întrebare. Salariul brut zilnic se află prin raportare la 19 sau la 18 zile în acest caz? Doresc o întrebare argumentată legal. Mulțumesc!
bizman, utilizator