Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Mi-a fost întreruptă sarcina la 16 săptămâni ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Mi-a fost întreruptă sarcina la 16 săptămâni fără acordul meu

Bună, sincer este pentru prima dată când intru într-o astfel de comuniate și chiar am nevoie de sfatul cuiva. Am 17 ani jumătate și sunt conștientă ca până la vârsta de 18 părinții mei sunt răspunzători de mine in mare parte dar cu toate astea au dreptul legal să îmi întrerupă o sarcină perfect sănătoasa la 16 săptămâni fără ca ei sau medicul cu care au luat legătura să îmi ceară acordul? Ce ași putea face în această situație, nu pot lăsa lucrurile așa, trebuie să plătească într-un fel pentru faptele lor, nu cred ca se spală o mâna pe cealaltă iar crima pe care au desăvârșit-o să fie egală cu zero ca și cum nu a fost.
cum a fost posibil mai exact? cum ai ajuns la doctor ?
s-a intamplat deja sau crezi ca se va intampla?
eu cred ca nu s-a intamplat din 2 motive ca ambele fapte sunt penale. Varsta sarcinii nu trebuie sa depaseasca 14 saptamani si 2, s-ar fi efectuat fara acordul femeii insarcinate.
la varsta asta ai putere de exercitiu restransa, deci nu se pune problema ca parintii sa se inteleaga cu dr pt asa ceva.
La medicul respectiv am ajuns prin amenințări, am sperat ca ascesta v-a refuza operația datorită faptului că sarcina era destul de mare dar nu a fost așa,spre uimirea dumneavoastră a fost nevoie doar de 400 euro si un telefon pentru a se înțelege cu medicul, dumnealui cu asta se ocupă în mare parte, știu ca este greu de crezut dar asa a fost nu mi-a fost cerut acordul sub nici o formă, haideți să o luăm logic, dacă nu îmi doream sarcina nu mai investeam in controale și analize, tot ce s-a intâmplat în clinica respectivului medic a fost fără voia mea.
Aleee.002, utilizator
mergi la politie si depune plangere penala. suna la potectia copilului, mergi la dgasp si expune cazul...
Fată dragă, nu înțeleg. Cum adică ți-au făcut întrerupere de sarcină fără acordul tău, te-au legat, te-au sedat? Ăsta este caz penal de ani grei de pușcărie. Nu cred că spui tot adevărul. Dar nu contează ce cred eu, dacă este adevărat ce spui, atunci, cum ți-a spus gi-jane2, care este unul din cei mai competenți moderatori de pe listă, fuga urgent la poliție!

Aleee.002 a scris:

La medicul respectiv am ajuns prin amenințări, am sperat ca ascesta v-a refuza operația datorită faptului că sarcina era destul de mare dar nu a fost așa,spre uimirea dumneavoastră a fost nevoie doar de 400 euro si un telefon pentru a se înțelege cu medicul, dumnealui cu asta se ocupă în mare parte, știu ca este greu de crezut dar asa a fost nu mi-a fost cerut acordul sub nici o formă, haideți să o luăm logic, dacă nu îmi doream sarcina nu mai investeam in controale și analize, tot ce s-a intâmplat în clinica respectivului medic a fost fără voia mea.

da, presiunea parintilor in situatii de acest fel, inclusiv somnifere, daca considera necesar nu ar fi un lucru nou. Sigur si numele de familie conteaza...Daca mai ai documentele initiale, analize, teste, echo si ce ai mai facut ar trebui sa le iei cand prezinti cazul. Daca au distrus si aceste probe, ar fi bine sa iei legatura cu medicul/laboratoarele unde le-ai facut, ca sa obtii duplicate. Daca si medicul tau initial a fost amenintat/platit si a facut sa dispara dosarul...e mai complicat. Ia in calcul si ca parintii poate aveau informatii medicale despre partenerul cu care ai ramas insarcinata si poate nu ti-au spus. Ca si exemplu, daca ar fi avut la un moment sifilis, chiar si tratat, riscul ca si copilul tau sa faca exista. Este posibil ca ei sa nu-ti fi spus tot ce stiau si au zis ca "rezolva". Politia s-a mai schimbat, dar depinde si de oras, poate ar fi bine sa mergi direct, prin audienta si reclamatie scrisa si inregistrata cu nr de inregistare. Inca mai exista polititisti care te pot trimite acasa, fara sa te ia in serios spunind ca "bine au facut" ca sa nu se mai incarce cu un dosar si cu minor si asa complicat. Incearca sa ai document pe hartie, scris, inregistart pentru fiecare situatie. Protejeaza-ti actele, nu salva in telefon. Dupa 18 ani poti inchiria casuta de valori la o banca...Multe elemente asupra carora nu poti avea control. Trist pentru 18 ani, doar voi stiti realitatea.