avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna seara , in urma unui comentariu pe o rețea de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna seara , in urma unui comentariu pe o rețea de socializare ...

Buna seara , in urma unui comentariu pe o rețea de socializare am fost înjurat in privat de un domn , făcut handicapat și chior , eu avânt intr-adevăr probleme de vedere , dar nu handicap. Îl pot acționa in instanța pe latura civilă pentru înjurături care zic eu ca sunt destul de grave , si ca a ras de mine având probleme de vedere? Mulțumesc!
~ Conținut șters la cerere ~


Voinea Liviu a scris:

Buna ziua!
Il puteti actiona in instanta civila,insa ar trebui sa stiti cine este,unde sa fie citat samd.
De asemenea salvati probele.


Mulțumesc mult , am făcut screenshot , i-am aflat și adresa dar cineva mi-a zis ca dacă a făcut-o in privat nu prea pot face nimic, de asta am întrebat. Încă odată mulțumesc pentru răspuns!
Buna ziua!

Il puteti da in judecata in baza art. 1349 si art. 71 Cod civil, pentru incalcarea vietii private prin bullying.


Avocat Iofcea Maria-Cristina a scris:

Buna ziua!

Il puteti da in judecata in baza art. 1349 si art. 71 Cod civil, pentru incalcarea vietii private prin bullying.


Asta ar înseamnă civil sau penal?multumesc!
La Sectia civila se introduce aceasta cerere de chemare in judecata.

Alte discuții în legătură

Pot da pe cineva in judecata pentru calomnie si jigniri? Curioasa01 Curioasa01 Sunt cadru didactic si o persoana din orasul in care locuiesc imi aduce jigniri si calomnii ( ca fac video chat, ca sunt betiva, ca sunt tarfa) ce sanse as ... (vezi toată discuția)
Dupa cit se prescrie o injuratura impotriva unei persoane? ContSters414820 ContSters414820 Va rog sa-mi spuneti ,am inregistrare video cu jigniri de catre citeva vecine ,mi sa spus ca daca am fost injurat in urma cu peste 3 luni de zile sa prescris ... (vezi toată discuția)
Amenda + actiune in instanță? Narcisa_ Narcisa_ O persoana a fost jignita, injurata, i s-a vorbit urat fara nici un motiv. Persoana jignita a facut reclamatie la politie, iar politia a aplicat amenda pentru ... (vezi toată discuția)