avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! Sunt medic la un spital judetean, cu linie ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! Sunt medic la un spital judetean, cu linie de garda.As ...

Buna ziua! Sunt medic la un spital judetean, cu linie de garda.As vrea sa renunt la garzi din multe motive, dar mi s- a spus de la biroul juridic ca nu pot renunta la garzi decat daca imi dau demisia si din contractul de baza( adica sa plec de tot din spital) .Mentionez ca pentru garzi exista contract separat , (contract individual de munca cu timp partial), dar se mentioneaza ca este facut pentru asigurarea continuitatii actului medical..In acest contract nu scrie nimic despre demisie cu preaviz, decat ca orice conflict legat de suspendare etc se rezolva in instanta....Nu stiu cum sa procedez.Multumesc

Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 22:11, 29 Mai 2022
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trebuie sa aveți nu număr de gărzi obligatorii.
Verificați acest lucru.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din cate cunosc, 20 de ore de garda sunt obligatorii...restul nu.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este un număr de garzi si nu de ore dar este și ceva colegial între medici.
Pe de alta parte, se pot angaja medici pe baza de colaborare pentru a face gărzi.
Soluții juridice se pot găsi de spitale.
Forțarea medicilor de a face mai multe gărzi decât cele minim stabilite constituie un abuz.
Insa, pentru a se evita tot felul de conflicte de natura juridică ar trebui discutat și stabilit amiabil între medici și între medici și conducerea spitalului.
De pilda, duminică se plătește dublu dar probabil ca numai unii medici fac multe gărzi duminica.
Ultima modificare: Duminică, 29 Mai 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Multumesc de raspuns, este un numar de ore 20-21 obligatorii , dar de garzi , nu! Dar daca eu m- am hotarat acum , dupa 10 ani de garzi, ca nu vreau sa mai fac garzi, ca nu mai vreau sa lucrez in plus si nici de noapte, cum pot renunta la contractul de garzi, in afara de motive medicale...Medicii angajati din afara fac putine garzi(1-2) si nici nu pot fi obligati la mai multe pentru ca nu vor si pot renunta oricand la contract.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Este un număr de garzi si nu de ore dar este și ceva colegial între medici.
Pe de alta parte, se pot angaja medici pe baza de colaborare pentru a face gărzi.
Soluții juridice se pot găsi de spitale.
Forțarea medicilor de a face mai multe gărzi decât cele minim stabilite constituie un abuz.
Insa, pentru a se evita tot felul de conflicte de natura juridică ar trebui discutat și stabilit amiabil între medici și între medici și conducerea spitalului.
De pilda, duminică se plătește dublu dar probabil ca numai unii medici fac multe gărzi duminica.

Doar prin act adițional puteți rezolva dar nu cred ca veți reuși.

O garda câte ore are?

Alte discuții în legătură

Corelarea contractelor de garda ManuelaMuresan ManuelaMuresan Buna ziua, Am si eu o dilema in ceea ce priveste corelarea prevederilor OUG 57/2015 cu prevederile Ordinului MS 870/2004: pe de o parte avem 1. OUG 57/2015 ... (vezi toată discuția)
Reglementări gărzi a.t.i. 3xil3 3xil3 buna seara.imi puteti spune va rog de cati medici in specialitatea anestezie si terapie intensiva este nevoie pentru efectuarea de garzi intr-un spital de ... (vezi toată discuția)
Garzi obligatorii pentru medici BogdanFlorin97 BogdanFlorin97 In anul 2016 medicii trebuiau sa semneze doua contracte de munca privind garziile, cel obligatoriu de 20 de ore si unul privind garziile ... (vezi toată discuția)