avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 594 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua.Va rog sa-mi spuneți care e cea mai buna ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua.Va rog sa-mi spuneți care e cea mai buna soluție ...

Bună ziua.Va rog sa-mi spuneți care e cea mai buna soluție de adoptat pt următoarea speță.Eu și soțul meu suntem fiecare la a doua casatorie ,fiecare avem copil din prima căsătorie.Eu dețin un apartament bun propriu pe care as dori sa-l trec pe cei doi băieți în cote egale și noi soții sa beneficiem de uzufruct viager.In cazul decesului unuia dintre soți ,soțul rămas în viata poate rămâne în apartament pana în ultima clipa a vieții fără a fi acționat de urmașul decedatului pt partea ce i se cuvine,eventual evaluata în bani?As vrea sa evit astfel de complicații. Va multumesc
Eu și soțul meu suntem fiecare la a doua casatorie ,fiecare avem copil din prima căsătorie.Eu dețin un apartament bun propriu pe care as dori sa-l trec pe cei doi băieți în cote egale


Se intelege ca vreti sa dati apartamentul ambilor copii (si al dvs si al sotului).
Da în cote egale copilului meu și copilului sotului meu

Ultima modificare: Miercuri, 8 Iunie 2022
gi-jane2, moderator
....
pai si atunci, de ce sa fie actionat in judecata de urmasul sotului care va deceda primul?
Daca ambii primesc?
Pai daca le dati, devin proprietari. Nu mai au la ce sa aiba pretentii in ceea ce priveste apartamentul fiindca e al lor. Insa fiecare va putea avea pretentii la celelalte bunuri ale parintelui sau decedat.

Carmen-Camelia a scris:

Da în cote egale copilului meu și copilului sotului meu



Eu ma gândeam la nuda proprietate cu uzufruct viager.Urmasul decedatului poate solicita cota lui dupa moartea părintelui sau după moartea ambilor soti?Nu dorim ca soțul supraviețuitor sa trebuiască sa achite intr-un fel sau altul contravalorii cotei de 1/2, nu ar avea de unde și mai are de trăit în acel apartament cf uzufructului viager
Ultima modificare: Miercuri, 8 Iunie 2022
Carmen-Camelia, utilizator

Alte discuții în legătură

Drept de uzufruct viager kittyplus kittyplus Buna ziua! As dori si eu niuste lamuriri in urmatoarea problema: sotul meu, inca in viata a instrainat catre fiul meu proprietatea apartamentului in care ... (vezi toată discuția)
Lamuriri aspecte contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere si dreptul de uzufruct viager mayashu mayashu Buna ziua! Permiteti-mi sa va prezint urmatorul caz: Parintii au doi copii. Unuia (copilul1) ii cumpara un apartament de la o terta persoana prin contract de ... (vezi toată discuția)
Contract de donatie sau vanzare- cumparare? nenea toto nenea toto dupa moartea mamei a ramas o mostenire mie si fratelui meu pe care vrem sa o dam baiatului cel mic al fratelui .Noi vrem cu donatie ,iar el vrea cu act de ... (vezi toată discuția)