Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua ! Sunt casatorita de 3 ani, anul trecut am ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua ! Sunt casatorita de 3 ani, anul trecut am facut conventie ...

Buna ziua !
Sunt casatorita de 3 ani, anul trecut am facut conventie de separatie bunuri.Dupa cateva luni de la semnarea conventiei(6) am achizitionat impreuna un imobil in cote egale,cu contributie corespunzatoare.
In cazul unui divort(partaj) unul dintre noi am putea solicita mai mult de 50 % din imobil,tinand cont de faptul ca 2 ani am fost casatoriti in Regimul Comunitatii Legale ?
Va multumesc !
hmarce, utilizator
Buna ziua, bunurile dobandite ulterior incheierii conventiei, se impart conform conventiei.
Conventiile pot fi de mai multe feluri ?
Dvs ati achizitionat bunul in coproprietate pe cote parti si nu in devalmasie, asa incat cotele se stiu, sunt cele din act si nu pot fi modificate.
Va multumesc pentru raspunsuri !
Buna ziua,

Cotele -parti din dreptul de proprietate sunt deja determinate, in cazul impartelii se pune problema atribuirii bunului, ori, daca nu este cerut de niciuna din parti, a instrainarii lui , prin licitatie publica.

Cotele stabilite in contract nu pot fi modificate.