Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cineva a cumparat un teren si a construit legal o ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cineva a cumparat un teren si a construit legal o casa. Este ...

Cineva a cumparat un teren si a construit legal o casa. Este posibil ca aceasta casa sa nu fie inca intabulata ( dupa 7 ani de la constructie )? Care ar fi repecursiunile si cum se face intabularea? Multumesc anticipat.
Buna ziua, intabularea este obligatorie doar pentru transmiterea dreptului de proprietate, in rest nu exista o sanctiune pentru lipsa intabularii.
Multumesc mult, d-na avocat. Dar daca intre timp persoana care a contruit casa decedeaza ( fara a face inainte intabularea casei ) ce ar trebui sa faca cei doi fii mostenitori?
Daca a fost construita legal, a avut o autorizatie de constructie intabulata (sau nu) si un PV de receptie la sfarsitul lucrarilor. Mostenitorii dezbat succesiunea dupa autorul lor apoi inatbuleaza. La dezbatere prezinta actul de proprietate pe care autorul il avea asupra terenului si cele 2 documente mentionate anterior. La dezbaterea succesiunii nu este obligatoriu ca imobilele sa fie intabulate insa dupa eliberarea certificatului, acesta va tb sa fie inregistrat in CF
irina.pricop, utilizator
Dezbaterea succesiunii nu necesita intabulare, nici titlul de proprietate rerezentat de certificatul de mostenitor nu este obligatoriu sa fie inscris in CF. Doar daca mostenitorii vor dori sa vanda, atunci va fi nevoie de intabulare.
Multumesc mult. O zi frumoasa sa aveti.
Florina02, utilizator