avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Impozit SRL dupa plata credit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Impozit SRL dupa plata credit

Daca am un SRL care are venit/profit 80000 € pe an, si iau un credit pe SRL de 120000 € pentru achizitia unui imobil, iar in anul curent 65000€ se duc pe rate la banca, voi fi impozitat doar pe cei 15000€ ramasi in firma? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 00:11, 23 Iulie 2022
Ce impozitare aveti?
SRL micro, 1% pe cifra de afaceri
deci veti plati 1% din facturat, din venit; nu confundati venitul cu profitul; mai sus ati scris venit/profit; sunt 2 lucruri diferite si se calculeaza diferit
Ok deci cei 65000€ care merg spre plata creditului nu vor fi impozitati nici in situatia curenta cu 1% impozit pe cifra de afaceri nici daca voi trece la impozit pe profit de 16%?

Florin Ani a scris:

Ok deci cei 65000€ care merg spre plata [ link extern ] %?


Nu vor fi impozitate.
Ultima modificare: Miercuri, 13 Iulie 2022
luckmoden, utilizator

Alte discuții în legătură

Impozit pe profit sau impozit venit microintreprindere abaflor98 abaflor98 Un SRL care in 2011 a optat pentru impozit pe profit are la 31.12.2012 cifra de afaceri mai mica de 65000eur. Daca in anul 2013 realizeaza o cifra de afaceri ... (vezi toată discuția)
Declaratii fiscale an 2013 contabilbuc contabilbuc O intrebare: microintreprindere din februarie 2013 in luna moiembrie am cifra de afaceri de 281000 lei,firma devine platitoare de impozit pe profit incepind cu ... (vezi toată discuția)
Pot deveni platitor de impozit pe profit? claudana claudana Buna ziua, Am o firma de comert care a devenit micro de la 01.02.2013. In 2013 am avut o cifra de afaceri de 226.717ron. Va rog frumos sa-mi spuneti daca pot ... (vezi toată discuția)