Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Impozit SRL dupa plata credit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Impozit SRL dupa plata credit

Daca am un SRL care are venit/profit 80000 € pe an, si iau un credit pe SRL de 120000 € pentru achizitia unui imobil, iar in anul curent 65000€ se duc pe rate la banca, voi fi impozitat doar pe cei 15000€ ramasi in firma? Multumesc.
Ce impozitare aveti?
SRL micro, 1% pe cifra de afaceri
deci veti plati 1% din facturat, din venit; nu confundati venitul cu profitul; mai sus ati scris venit/profit; sunt 2 lucruri diferite si se calculeaza diferit
Ok deci cei 65000€ care merg spre plata creditului nu vor fi impozitati nici in situatia curenta cu 1% impozit pe cifra de afaceri nici daca voi trece la impozit pe profit de 16%?

Florin Ani a scris:

Ok deci cei 65000€ care merg spre plata [ link extern ] %?

Nu vor fi impozitate.
luckmoden, utilizator