Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am o nelamurire in legatura cu bunurile imobile ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am o nelamurire in legatura cu bunurile imobile detinute de catre ...

Am o nelamurire in legatura cu bunurile imobile detinute de catre bunicul meu.Dansul ne-a lasat mie si surorii mele testament in care ne declara legatare universale pe intreaga avere imobila si mobila. Dumnealui mai are un fiu in viata (care nu are copii), dar bunicul meu doreste sa nu ii lase acestuia nimic din ceea ce detine. Daca pe averea imobila am incheia cu dansul un contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere, dupa moartea sa, poate sa fie atacat contractul de catre fiul sau? Daca se poate atunci care ar fi varianta cea mai sigur care se poate aborda pentru a nu fi atacate de catre unchiul nostru dupa moartea bunicului? Multumesc anticipat, m-ar ajuta tare mult un raspuns concret.
andre18, utilizator
1. Nu exista actul cel mai sigur. Nu exista vreun act care sa împiedice unui cetățean accesul la justiție.
2. Vânzarea cu clauza de întreținere către descendenți este prezumata a fi donație deghizata. Prezumția operează în favoarea descendenților, care nu au consimțit la înstrăinare.
Mai exact, la încheierea contractului ar trebui să fie prezent și fiul bunicului.
3. Testamentul nu este act de proprietate, astfel încât la decesul bunicului va trebui dezbătută succesiunea.
4. Bunicului mai are și alți moștenitori rezervatari (fiul).
Acesta poate solicita reductiunea testamentului pentru încălcarea rezervei succesorale.
Deci chiar dacă bunicului v-a lăsat un testament universal, nu veți culege chiar tot.
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc mult pentru răspunsuri!
Art.1091 alin 4 Cod civil
"Până la dovada contrară, înstrăinarea cu titlu oneros către un descendent ori un ascendent privilegiat sau către soţul supravieţuitor este prezumată a fi donaţie dacă înstrăinarea s-a făcut cu rezerva uzufructului, uzului ori abitaţiei sau în schimbul întreţinerii pe viaţă ori a unei rente viagere. Prezumţia operează numai în favoarea descendenţilor, ascendenţilor privilegiaţi şi a soţului supravieţuitor ai defunctului, dacă aceştia nu au consimţit la înstrăinare."

Eu consider o varianta extrem de proasta, pentru ca:
1. Este evident ca bunicul nu va pretinde un preț și nici dvs nu i-l veți achita.
2. Un astfel de contract presupune prestații diferite.
Vânzarea implica plata prețului, întreținerea implica îngrijire.
Mai exact: casa face 50.000 euro, sa zicem.
10.000 e prețul și de 40.000 te întrețin.
Ok și cine cuantifica/apreciază dacă întreținerea prestata valoreaza atât. Poate bunicul nu mai trăiește decât 2 ani.
Se amesteca un contract cu executare imediata, cu un contract aleatoriu.
3. Nu faceți vânzări fictive, de dragul de a se numi actul "vanzare".

semnati un contract de intretinere, , pastrati dovezile intretinerii. ca in caz ca va da in judecata unchiul, sa puteti dovedi ca l-ati intretinut.