Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna seara... pt 5 biciclete furate, care se ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna seara... pt 5 biciclete furate, care se incadreaza la FURT ...

Buna seara... pt 5 biciclete furate, care se incadreaza la FURT CALIFICAT, cat timp ar putea inculpatu sa faca puscarie?, sau poate sa I dea arest la domiciliu? Biciclete furate sunt din fiecare sector din februarie pana in Mai
~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziua!

Nu se poate spune la ce pedepsa s-ar incadra, fara a cunoaste si alte aspecte legate de fapta si de faptuitor.
Incadrarea juridica pentru comiterea faptei de furt calificat este de 1-5 ani pe alin. (1) si de 2-7 ani pe alin. (2) (ambele art. 229 Cod penal).

Pentru individualizare conteaza ce antecedente penal are faptuitorul, daca recunoaste, cum a comis fapta etc.

Arestul la domiciliu este o masura preventiva. O poate primi, in functie de aspectele descrise anterior, pana la data la care ramane definitiva hotararea de condamnare.

Cel mai bine mergeti la un avocat, caruia sa ii expuneti toata situatia si in acest fel v-ar putea spune, orientativ, la ce sa va asteptati.
~ Conținut șters la cerere ~
Bună ziua ! La prima abatere pentru furt calificat în forma continua 4 acte . Sa dispus retinerea pentru 24 de ore ca urmare a unui control judiciar de 60 de zile .
Ce se poate întâmpla dacă sa spus adevărul, locul de munca este o funcție bună și au colaborat cu anchetatorii pentru supunerea adevărului?
Buna ziua!

Limitele de pedeapsa pentru furtul calificat este 1-5 ani / 2-7 ani / 3-10 ani (vedeti art. 229 Cod penal).
Pentru infractiunea continuata, maximul se poate majora cu cel mult 3 ani.
In cazul in care merge pe procedura simplificata, limitele de pedeaspsa se reduc cu 1/3.
Restul detaliilor conteaza la individualizarea pedepsei.