Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Suprafata aferenta constructiei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Suprafata aferenta constructiei

Imobilul a fost cumparat prin contract de vanzare-cumparare de catre X de la vanzatoarea Y, in anul 1983. Conform contractului, suprafata aferenta constructiilor de 250mp a fost trecuta in proprietatea statului, conf. art. 30 alineat 2 din Legea 58/1974.
Inainte de vanzare, imobilul in cauza a fost a numitului A, bunicul vanzatoarei, iar dupa moartea acestuia, dreptul de proprietate a fost mostenit de catre fiul numitului, adica B. Dupa moartea tatalui vanzatoarei, numita a mostenit dreptul de proprietate, conf. certificatului de mostenitor.

P. S Curtea + terenul aferent constructiei este de 780 mp, masurati in 2019.

Dupa cercetarile efectuate in cadrul primariei, s-a constatat urmatoarele:
-cumparatorul este inscris in registrul agricol, atat cu pamantul, cat si cu constructia, la fel si in cel fiscal, dar NU este inscris in registrul cadastral.
-cel ce este inscris in registrul cadastral, este numitul A (bunicul vanzatoarei.)
-suprafata aferenta constructiilor a fost trecuta in anul 2002, vanzatoarea Y a trecut-o in titlul ei de proprietate, emis tot in acelasi an. Aceasta nu a sesizat sa se scada acea suprafata de 780mp, in urma vanzarii din 1983

Intrebare este : cum trebuie de procedat pentru a intra in posesia terenului aferent constructiei.
adrian.postolache, utilizator