avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 203 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract chirie cu cedarea drepturilor.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract chirie cu cedarea drepturilor.

Contract chirie cu cedarea drepturilor
Daca unul din soti cedeaza drepturile banesti din inchiriere celuilalt sot, cine si ce trebuie sa declare la ANAF?
Pe contractul de inchiriere se vor trece ambii coproprietari sau doar acela care incaseaza venitul?
Ultima modificare: Joi, 8 Decembrie 2022
george-neagu, moderator

Alte discuții în legătură

Cass la venituri din chirii, contract pe un sot desi sunt coproprietari Epuree Epuree Buna ziua, Sora mea are un SRL cu parti sociale 51% sotul (administrator) si 49 % sotia. Dividende nu au de cativa ani si nici in urmatorii cativa ani ... (vezi toată discuția)
Impozit pe venitul din inchiriere Age05 Age05 Avem un imobil dat spre inchiriere , declaratia unica sa depus pe numele sotului . Fiind amandoi proprietari am si eu obligatia de a depune declaratia sau ... (vezi toată discuția)
Venituri din chirii, contract pe un sot, ambii coproprietari Epuree Epuree Sotia este coproprietar 50%. Sotul incheie un contract de inchiriere doar pe numele lui cf. Art. 322, în Noul Cod civil, ce a intrat în vigoare la 1 ... (vezi toată discuția)