avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună seara, vreau sa ma ajute cineva într o problema ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună seara, vreau sa ma ajute cineva într o problema va rog:soțul ...

Bună seara, vreau sa ma ajute cineva într o problema va rog:soțul a fost angajat sofer la o firma, iar pe timpul iernii e închiriat la deszăpezire.(anul asta din decembrie). L a sunat șeful sa facă o cursa mai lunga cu alta mașina (tir), a mai făcut 2 curse inainte și nu i plătise nimic (diurna). Acum l a refuzat pe motiv ca nu poate ca are ceva probleme și a 2 zi a fost sunat sa se prezinte la firma pt a semna actele de somaj(acesta fiind foarte ofensat ca l a refuzat) Întrebarea mea:e legal asa ceva? Nu trebuiau cele 15 zile de preaviz?
Cel mai recent răspuns: Ady11 , utilizator 11:09, 21 Decembrie 2022
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
In caz de concediere, in baza art 65 C.mun. durata preavizului este de minim 20 de zile lucratoare.

Neacordarea de catre angajator a termenului de preaviz atrage, in conformitate cu dispozitiile art. 78 C. muncii, nulitatea absoluta a concedierii.
Și dacă a fost semnat actul se mai poate face ceva?(noi neștiind exact legea)
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ce act s-a semnat?
Decizie privind concedierea individuala-reducere activitate,art 65 alin 1
3 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu are nicio relevanta ca a semnat... contestati decizia de concediere.

Alte discuții în legătură

Desfiintare post msc_angela msc_angela Buna ziua, Am o problema pe care v-as ruga sa mi-o lamuriti, daca se poate. Sunt angajata la o firma, iar acum o luna am reusit si l-am angajat si pe sotul ... (vezi toată discuția)
De ce nu somaj? aledical aledical Doresc sa ma ajute cineva; sotia mea a fost in concediu o saptamina la revenire a primit un preaviz in care i se aduce la cunostintia ca activitatea societatii ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! sunt in preaviz de concediere, in conformitate cu ... Ge0rgeB Ge0rgeB Bună ziua! Sunt in preaviz de concediere, in conformitate cu prevederile art 65 alin (1). Angajatorul, dupa ce a aflat ca am gasit alt post de munca, care ... (vezi toată discuția)