Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună seara, vreau sa ma ajute cineva într o problema ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună seara, vreau sa ma ajute cineva într o problema va rog:soțul ...

Bună seara, vreau sa ma ajute cineva într o problema va rog:soțul a fost angajat sofer la o firma, iar pe timpul iernii e închiriat la deszăpezire.(anul asta din decembrie). L a sunat șeful sa facă o cursa mai lunga cu alta mașina (tir), a mai făcut 2 curse inainte și nu i plătise nimic (diurna). Acum l a refuzat pe motiv ca nu poate ca are ceva probleme și a 2 zi a fost sunat sa se prezinte la firma pt a semna actele de somaj(acesta fiind foarte ofensat ca l a refuzat) Întrebarea mea:e legal asa ceva? Nu trebuiau cele 15 zile de preaviz?
In caz de concediere, in baza art 65 C.mun. durata preavizului este de minim 20 de zile lucratoare.

Neacordarea de catre angajator a termenului de preaviz atrage, in conformitate cu dispozitiile art. 78 C. muncii, nulitatea absoluta a concedierii.
Și dacă a fost semnat actul se mai poate face ceva?(noi neștiind exact legea)
Ce act s-a semnat?
Decizie privind concedierea individuala-reducere activitate,art 65 alin 1
Nu are nicio relevanta ca a semnat... contestati decizia de concediere.