avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 430 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... LEGEA MAMELOR EROINE 1 IANUARIE 2023
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

LEGEA MAMELOR EROINE 1 IANUARIE 2023

Buna seara,
Am citit ;In legatura cu Legea mamelor eroine OUG nr. 8 din 2021 care a fost amanata.
Respectiv;
(1) Femeile care au realizat stagiul minim de cotizare si care au nascut 3 copii si i-au crescut pana la varsta de 16 ani beneficiaza la cerere de reducerea cu 6 ani a varstei de pensionare prevazuta in anexa nr. 5.
Acum, odata cu adoptarea si intrarea in vigoare a OUG nr. 8 din 2021, pensionarea cu minimum 6 ani mai repede a mamelor cu 3 (sau mai multi) copii nascuti/adoptati si crescuti A FOST AMANATA PANA LA 1 IANUARIE 2023
As dori sa stiu daca este adevarata si daca as putea sa depun dosarul dupa 1 ianuarie 2023 deoarece ma incadrez in aceasta inca de anul trecut.
va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:53, 28 Septembrie 2023
„Legea apărută în 2019 ar fi trebuit să se aplice începând cu data de 1 septembrie 2021, moment la care actuala lege a pensiilor publice (Legea 263/2010) urma să fie abrogată. Însă termenul a fost amânat întâi pentru 1 septembrie 2023 (OUG 8/2021), iar acum a fost mutat pe 1 ianuarie 2024.”

Veti putea depune cererea abia in 2024 ...dacă nu se amână din nou.
Ultima modificare: Miercuri, 21 Decembrie 2022
Cabinet de Avocat, Avocat
Buna ziua, se aplica s-au nu aceasta lege a mamelor eroine? Si eu am trei copii, pot s-a stiu daca s-a aprobat?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
NU este inca in vigoare actul normativ.. daca citeati bine raspunsul anterior, Legea nr. 127/2019 va intra in vigoare la 01.01.2024 ,, dar pana atunci nu stim ce se va mai decide.
Ultima modificare: Joi, 28 Septembrie 2023
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am văzut o postare pe facebook cum că mamele care au crescut ... Dan Prisacariu Dan Prisacariu Bună ziua Am văzut o postare pe facebook cum că mamele care au crescut trei sau mai mulți copii vor primi o indemnizație viageră Aceste indemnizații ... (vezi toată discuția)
Bună seara! mai este valabila legea aceasta? iata ce prevede ... OanaG01 OanaG01 Bună seara! Mai este valabila legea aceasta? Iata ce prevede art. 56 din Legea nr. 127/2019 \"Art. 56. – (1) Femeile care au realizat stagiul minim ... (vezi toată discuția)
Buna seara am si eu o intrebare cind intra in vigoare legea de ... ovidiu liliana ovidiu liliana buna seara am si eu o intrebare cind intra in vigoare legea de pensionare cu reducerea virstei de pensionare pentru mamele care au crescut 3 sau mai multi ... (vezi toată discuția)