Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... LEGEA MAMELOR EROINE 1 IANUARIE 2023
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

LEGEA MAMELOR EROINE 1 IANUARIE 2023

Buna seara,
Am citit ;In legatura cu Legea mamelor eroine OUG nr. 8 din 2021 care a fost amanata.
Respectiv;
(1) Femeile care au realizat stagiul minim de cotizare si care au nascut 3 copii si i-au crescut pana la varsta de 16 ani beneficiaza la cerere de reducerea cu 6 ani a varstei de pensionare prevazuta in anexa nr. 5.
Acum, odata cu adoptarea si intrarea in vigoare a OUG nr. 8 din 2021, pensionarea cu minimum 6 ani mai repede a mamelor cu 3 (sau mai multi) copii nascuti/adoptati si crescuti A FOST AMANATA PANA LA 1 IANUARIE 2023
As dori sa stiu daca este adevarata si daca as putea sa depun dosarul dupa 1 ianuarie 2023 deoarece ma incadrez in aceasta inca de anul trecut.
va multumesc anticipat
„Legea apărută în 2019 ar fi trebuit să se aplice începând cu data de 1 septembrie 2021, moment la care actuala lege a pensiilor publice (Legea 263/2010) urma să fie abrogată. Însă termenul a fost amânat întâi pentru 1 septembrie 2023 (OUG 8/2021), iar acum a fost mutat pe 1 ianuarie 2024.”

Veti putea depune cererea abia in 2024 ...dacă nu se amână din nou.
Cabinet de Avocat, Avocat
Buna ziua, se aplica s-au nu aceasta lege a mamelor eroine? Si eu am trei copii, pot s-a stiu daca s-a aprobat?
NU este inca in vigoare actul normativ.. daca citeati bine raspunsul anterior, Legea nr. 127/2019 va intra in vigoare la 01.01.2024 ,, dar pana atunci nu stim ce se va mai decide.
Cornel Vasile, Consilier juridic