Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Branșare neautorizată la rețeaua electrică a ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Branșare neautorizată la rețeaua electrică a blocului

Bună seara, locuiesc într-un bloc P + 2 cu 3 scări, 18 apartamente, fără lift. Consumul de electricitate pentru iluminarea spațiului comun (cele trei scări) este înregistrat de un singur contor care se află la mine în apartament. În medie, contorul înregistrează un consum de 24 kwh pe lună. În ultimele două luni, în schimb, a înregistrat un consum de aproximativ 350 kwh pe lună. Fie contorul este stricat, fie unul dintre apartamente s-a branșat la rețeaua blocului și pune consumul unei aeroterme sau al unui calorifer electric pe seama asociației de locatari. Am trimis o sesizare către ENEL și așteptăm verificarea de către un tehnician ENEL. Dacă se dovedește că nu e nimic defect la contor, aș dori să știu ce poate face asociația de proprietari în cazul în care ENEL nu identifică apartamentul unde se consumă o asemenea cantitate de energie electrică. Mulțumesc anticipat pentru răspuns!
Oana-Dana, utilizator
Daca se adeveresc acele "daca" pe care le invocati, adica contorul este in regula si nu consuma nimeni ilegal, asociatia trebuie sa plateasca factura si sa imparta cheltuielile pe apartamente.
Cand ati sesizat ENEL trebuia sa cereti si contorizare separata pe fiecare scara si mutare contoar pe casa scarilor plus asigurarea acestor noi contoare prin incuiere.
Numai furnizorul de energie electrica se poate pronunta,dupa verificari daca ,contorul functioneaza in limitele tehnice legale sau daca exista consumator instalat neautorizat
Asociatia de proprietari nu detine autoritatea si competenta si nici baza tehnica necesara sa verifice infrastructura electrica a condominiului
Nu cred ca acesta este raspunsul asteptat. Intrebarea era alta:
" Dacă se dovedește că nu e nimic defect la contor, aș dori să știu ce poate face asociația de proprietari în cazul în care ENEL nu identifică apartamentul unde se consumă o asemenea cantitate de energie electrică"
E clar furt
Mariuss2014, utilizator
Am scris deja in mesajul meu din 30.12.2022 - se plateste factura.