avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 150 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire Bună ziua! Am nevoie de un sfat, vă rog ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire Bună ziua! Am nevoie de un sfat, vă rog frumos! De ...


Bună ziua!
Am nevoie de un sfat, vă rog frumos!
De un an mi.am părăsit soțul ,cu care am trait 25 de ani si cu care am 2 copii majori. El are un băiat din altă căsatorie, tot major , care a crescut alaturi de mama lui .Nu am divorțat legal , si nu am vrut nimic din ce a fost in gospodarie, dar as vrea sa fac un act prin care tot ceea ce mi s.ar cuveni mie( după divort) sa trec pe numele copiilor mei. Cum pot face sa renunț la drepturile mele( casă, pământ) in favoarea copiilor mei făra prea multe procese partaje . Eu as putea divorta fara sa cer partea mea ,dar copiii mei vor fi nevoiti să impartă in mod egal cu fratele vitreg casa in care s.au nascut si am muncit .
Casa este construita dupa ce sotul s.a despartit de prima sotie , cu 2 ani inaintea casatoriei noastre si este pe numele sotului apoi am fost trecuta si eu pe rolul primariei.
Vreau ca fiul lui sa mosteneasca cota parte din jumătatea soțului meu , nu din intreaga mostenire care este.
Mulțumesc pentru un eventual raspuns.
Ultima modificare: Luni, 2 Ianuarie 2023
izabelalungu, utilizator
Cel mai recent răspuns: lilivasiliu , utilizator 08:25, 4 Ianuarie 2023
Nu se poate face un asemenea act cum vreți dumneavoastră, nu se poate renunța la nimic în favoarea altcuiva.
Dacă renunțați la proprietățile dvs, rămân toate 100% soțului, și va moști apoi copilul său.
Dar această renunțare se poate face doar prin procedura numită partaj, ceea ce nu cred că va doriți.

Copilul soțului dvs va moșteni doar cota parte a tatălui său, nu pe a dvs.

La fel, copii dvs o să vă moștenească doar cota parte care vă aparține, dar nu vor moșteni nimic din ce este al soțului.

Cu un act asă cum vreți, care este fără valoare juridică, nu schimbați cotele care vor fi moștenite nici în plus, și nici în minus.
Bunurile care vor fi moștenite nu se pot negocia sau stabili pe timpul vieții.

Mai contează și ordinea în care veți pleca din lumea asta.
Soțul supraviețuitor va moșteni 25% pe soțul decedat, și acea cotă va rămâne moștenire copiilor săi.
Ultima modificare: Luni, 2 Ianuarie 2023
Dapix, utilizator
Vă multumesc pentru răspuns ! Într.un fel voiam să fac acel act ca să nu.i privez pe cei doi copii de dreptul lor de a mă moșteni , in măsura in care eu nu aș cere partaj și la divorț să nu cer nimic.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă vă hotarâți să divorțați, ar fi bine să faceți și partajul.
Nu-i bine să lăsați lucrurile încurcate, ținând cont că aveți și copii.

Aveți posibilitatea sa divorțați și amiabil la NOTAR, și tot acolo puteți face partajul amiabil.
La partaj dacă nu vă înțelegeți, trebuie să-l faceți la instanță.
Ultima modificare: Luni, 2 Ianuarie 2023
Dapix, utilizator
Nu aveți ce partaj sa faceți.
Casa e doar a soțului, bun propriu, fiind construita anterior căsătoriei.

Casa este construita dupa ce sotul s.a despartit de prima sotie , cu 2 ani inaintea casatoriei noastre
Ultima modificare: Luni, 2 Ianuarie 2023
raluk0207, utilizator
Vă mulțumesc , din nou!

Alte discuții în legătură

Bună ziua! am nevoie de un sfat, vă rog frumos! de un an mi.am ... izabelalungu izabelalungu Bună ziua! Am nevoie de un sfat, vă rog frumos! De un an mi.am părăsit soțul ,cu care am trait 25 de ani si cu care am 2 copiii majori. El are un băiat ... (vezi toată discuția)
Mostenire in caz de deces adry2276 adry2276 Recasatorit fara copii din a doua casatorie. 3 copii din prima casatorie. Traiesc separat de actuala sotie dar nu divortat. Vreau sa imi cumpar o casa si o ... (vezi toată discuția)
Dubla succesiune SinzianaN SinzianaN Buna ziua. Incerc sa fiu cat mai succinta. Bunicul meu (care traieste) a fost casatorit de doua ori. Din fiecare casatorie a rezultat cate un copil. Acum e ... (vezi toată discuția)