avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 206 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Depunere cerere prin care să cer ce formă de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Depunere cerere prin care să cer ce formă de ocrotire legală ...

Depunere cerere prin care să cer ce formă de ocrotire legală doresc ptr. un bolnav cu discernământul abolit din iulie 2021.
Rog să-mi spună și mie cineva dacă eu ca reclamantă trebuie să cer la instanţa de fond ce formă de ocrotire legală doresc pentru pârâtul din proces, care este fratele meu.
Eu știu că normele de aplicare a legii care stabilește ocrotirea legală al unui bolnav cu discernământul abolit sunt în vigoare din 18 august 2022.
Întreb, nu trebuie Instanța de fond să hotărască ce formă de ocrotire legală i se potrivește unei asemenea persoane.
Mulțumesc, aștept răspuns sau îndrumați-mă cum ar fi mai bine să procedez.

Alte discuții în legătură

Parinte cu alzheimer teo689 teo689 Am o problema cu mama. Acum 2 luni tatal meu a decedat si de atunci mama mea a intrat intr-o depresie severa, care a degenerat in manifestari urate, cu ... (vezi toată discuția)
Proprietate parinte bolnav de dementa giureamax giureamax Buna ziua,am unu din parinti bolnav de dementa,nu se poate ingriji singur depinde in totalitate de ajutorul meu si al mamei.Eu impreuna cu mama ne-am hotarat ... (vezi toată discuția)