avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună seara La un apartament nelocuit de peste 30 de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună seara La un apartament nelocuit de peste 30 de ani am plătit ...

Bună seara
La un apartament nelocuit de peste 30 de ani am plătit apa pluvială lunar . Sîntem obligați să plătim liftul ,curentul pe scări plus femeia de serviciu ?
Menționez nu locuim în țară și mergem poate o data la 2 ani. Întotdeauna și dacă am fost 3-4 zile am fost puși la taxe. Pentru apă ,gas și curent avem contoare separate fiecare apartament.
Cu gunoiul am rezolvat cu o cerere la primăria orașului .
Vă mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: anatiti , utilizator 11:56, 2 Februarie 2023
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sunt cheltuieli de intretinere care se platesc doar pentru ca detineti proprietatea. Exista in toata lumea.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Aceste costuri sunt pentru intretinere imobil, platite de fiecare propietar,
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Conform disp l nr 196/2018 proprietarii de bunuri imobile situate in imobile de locuit in comun detin obligatia legala sa achite lunar c/v intretinere parti comune si individuale -indiferent daca locuiesc sau nu in imobil
Întotdeauna și dacă am fost 3-4 zile am fost puși la taxe

Legea prevede ca se introduc in evidenta de calcul cote lunare de intretinere orice persoana care domiciliaza provizoriu minimum 15 zile/luna sau definitiv in imobil
7 din 7 utilizatori consideră
acest răspuns util
Adica, sunt cheltuieli comune (cheltuieli pe cota-parte indiviza de proprietate)care se repartizeaza proprietarilor, indiferent daca locuiesc sau nu in acel imobil. De exemplu:
- femeia de serviciu - matura, spala, sterge balustradele, geamurile, in fine, munceste cu contract de munca sau prestari de serviciu; toate astea le face si pe parte dvs. de proprietate comuna, da? Ce s-ar intampla daca dupa 2-3 ani veniti acasa si gasiti un morman de gunoi la usa dvs? Ati inteles !
- deci cheltuielile cu salariile le platiti - asa este legea:
- o reparatie care se face in blocul dvs. il platiti, pen'ca dvs. nu puteti renunta la proprietatea comuna; renuntare se pate realiza, doar daca va pierdeti dreptul de proprietate (instrainati locuinta);
- daca ati notificat asociatia ca in locuinta dvs. nu sunt persoane, NU trebuie sa achitati, gaze, energie electrica, salubritate, diferente la apa - mai ales ca aveti bransamente separate;
Dar daca ati avea un automobil inregistrat in RO si can plecati il lasati in parcare - achitati ceva taxe, impozit, asigurari? Nu circulati cu auto, dar acesta genereaza costuri...
Ar fi bine sa mai cititi ceva legislatie, altfel spus, pacat de locuinta ca sta si nu produce decat cheltuieli - de peste 30 de ani...
În plus, legat de apa pluvială- adică din ploi, topirea zăpezii-, dacă aceasta nu e evcuată, va bălti în imobil și va infiltra pereții, ducând la degradarea, ruinarea și-n cele din urmă la prăbușirea clădirii. Nu cred că vă e indiferent, chiar dacă nu locuiți acolo.

Adam Grecu a scris:

Adica, sunt cheltuieli comune (cheltuieli pe cota-parte indiviza de proprietate)care se repartizeaza proprietarilor, indiferent daca locuiesc sau nu in acel imobil. De exemplu:
- femeia de serviciu - matura, spala, sterge balustradele, geamurile, in fine, munceste cu contract de munca sau prestari de serviciu; toate astea le face si pe parte dvs. de proprietate comuna, da? Ce s-ar intampla daca dupa 2-3 ani veniti acasa si gasiti un morman de gunoi la usa dvs? Ati inteles !
- deci cheltuielile cu salariile le platiti - asa este legea:
- o reparatie care se face in blocul dvs. il platiti, pen'ca dvs. nu puteti renunta la proprietatea comuna; renuntare se pate realiza, doar daca va pierdeti dreptul de proprietate (instrainati locuinta);
- daca ati notificat asociatia ca in locuinta dvs. nu sunt persoane, NU trebuie sa achitati, gaze, energie electrica, salubritate, diferente la apa - mai ales ca aveti bransamente separate;
Dar daca ati avea un automobil inregistrat in RO si can plecati il lasati in parcare - achitati ceva taxe, impozit, asigurari? Nu circulati cu auto, dar acesta genereaza costuri...
Ar fi bine sa mai cititi ceva legislatie, altfel spus, pacat de locuinta ca sta si nu produce decat cheltuieli - de peste 30 de ani...

Alte discuții în legătură

Am si eu o intrebare. eu sunt plecat din tara de 10 ani, in tot ... ferlusca ferlusca Am si eu o intrebare. Eu sunt plecat din tara de 10 ani, in tot acest timp am platit toate cheltuielile aferente liftului ( intretinere, revizie, reparatii, ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli intretinere la un apartament nelocuit remier remier Ce lege stabileste calcularea intretinerii pentru un apartament nelocuit pe perioada verii daca plec la o casa de vacanta pana in toamna cand vine frigul, si ... (vezi toată discuția)
Intrebare împărțire cheltuieli Alina panainte Alina panainte Buna ziua. In cadrul asociatiei de locatari s a votat ca, cheltuielile aferente (lumină scara, femeie de serviciu, cheltuieli lift) sa fie impartite la nr de ... (vezi toată discuția)