Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Fetele mă agaţă, ce risc dpdv legal dacă fac sex?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Fetele mă agaţă, ce risc dpdv legal dacă fac sex?

Am 25+ ani şi sunt cunoscut în oraşul meu pentru starea materială bună (apartament, maşină, afacere, etc), motiv pentru care diverse fete, mai mici sau mai mari, se agaţă de mine. Eu nu am făcut propuneri sexuale nimănui, dar ele mi-au făcut mie. O fată de 16 ani mi-a arătat sânii în parc, mi-a propus sex, i-am răspuns "NU fetiţo, eşti minoră, mai aşteaptă 2 ani", ea spune că nu e o problemă, a mai făcut-o anterior cu 2 băieţi, Acasă s-a dezbrăcat complet iar sora de 18 ani mi-a zis "suie-te pe ea!", aceasta la rândul ei mi-a propus să facem sex, mi-a tras pantalonii jos împotriva voinţei mele, etc.

Prietenii de vârsta mea râd de mine că sunt virgin, că sunt ultimul fraier că am refuzat să fac sex cu o minoră, că ei ar fi profitat de ocazie, etc. În primul rând nu văd nicio plăcere la filmele porno sau în a mă masturba, apoi mi-e teamă de reacţia părinţilor ei când (nu dacă) vor afla de relaţia noastră şi de eventuale probleme legale în caz că depun plângere. De aceea am evitat orice activitate sexuală, iar relaţiile anterioare cu fetele (socializare, plimbări, restaurante, îmbrăţisări şi săruturi) s-au sfărşit după câteva luni, m-au părăsit pentru alt băiat (probabil unul cu poftă de sex şi căruia nu îi pasă de legislaţie).

Mă tem că dacă continui să refuz sexul, nu voi avea niciodată o relaţie de lungă durată cu o fată. În acelaşi timp mă tem să nu îmi întindă o capcană în încercarea de a obţine bani de la mine, de exemplu vin la mine pentru sex de bună voie ca apoi să mă ameninţe cu plângere pentru agresiune sau viol, dacă nu o plătesc (poate intra ea la Art. 207 Santaj).

Am citit Art. 218, 219, 220 Noul Cod Penal plus întrebările altora pe acest forum şi am înteles că sexul cu minori de 15-18 ani e LEGAL atâta timp cât nu sunt membri de familie, nu se produc materiale pornografice, seducţie prin promisiuni de căsătorie sau oferirea de foloase materiale, etc.

Aş vrea să îmi explicaţi următoarele:

Gazda adeseori serveşte musafirii cu mâncare şi suc, se poate considera "oferirea de foloase materiale în schimbul relaţiilor sexuale"? Şi cum se poate DOVEDI acest lucru? Probabil unii mă vor sfătui să nu mă mai ating de fete sub 18 ani. OK, dar violul şi agresiunea sexuală sunt infracţiuni şi dacă partenera e majoră.

Cum se poate DOVEDI cine a agresat-o / violat-o ţinând cont că mai face sex şi cu alţi băieţi, poate ruga pe altcineva să o bată şi apoi să mintă că eu am făcut-o cu forţa?

Vreau să ştiu preventiv, în caz că mă acuză de ceva, dacă mă pot folosi de camera de supraveghere de pe holul apartamentului pentru a DOVEDI că ea a venit la mine acasă şi şi-a dat verbal acordul să facem sex, sau risc să mă auto-incriminez că în dormitor a avut loc o partidă de sex?

Nu spuneţi "deocamdată nu aveţi probleme legale aşa că plecaţi", vreau să ştiu preventiv, să nu comit involuntar vreo infracţiune apoi să fiu nevoit să caut avocat.
Virginu, utilizator
daca are peste 16 ani poti face sex cu ea dar nu poti sa faci filme xxx.
Stimate tanar domn, nu inseamna acum ca de frica lupilor sa nu mai crestem oi. E adevarat ca dupa cum descrieti sunteti o tinta pentru bani nemunciti, dar asta nu va poate bloca viitorul. Care va veni. Pana la urma toate se aseaza in viata. Fruntea sus! Succes!
Felicitari ca va ganditi la aceste lucruri. Nu am timp sa va raspund tuturor intrebarilor, sper sa le faca altii, vroiam numai sa va intreb...ce ar fi daca v-ati ocupa de fete de mai mari de 18 ani si mai ales de cele care nu sunt asa fara suflet? ("suie-te pe ea") La un act sexual intre doi parteneri care se iubesc nu are ce sa caute sora. Daca insistati sa fiti cu una dintre aceste doua fete, eventual puteti discuta parintii si sa-i puneti pe toti sa semneze un inscris in care isi exprima acordul.
In primul rand gaseste-ti o partenera de aceeasi varsta, e mai ok din o multime de motive, nu doar sexual si legal. O relatie intre doua persoane presupune si sex, deci nu ai niciun motiv sa-l eviti, decat poate dintr-o timiditate exagerata. Da, unele fete pot cauta doar latura materiala, dar cred ca vei putea face o alegere potrivita. Pe de alta parte, contrar prejudecatilor, fetele pot fi mai curajoase in materie de sex si sa faca ele primul pas. Vezi ca in afara de acuzatii de viol, sexul, care este un lucru minunat, poate aduce o multime de alte probleme: sarcini, boli, santaj emotional... Asa ca fa-o, dar fa-o cu persoana potrivita. Sub nici o forma sa nu inregistrezi partidele de sex, nici macar partea de nuditate. Daca mai incolo vei avea o partenera stabila si veti vrea sa faceti un joc din asta, nu ar fi o problema, dar atentie la stocare / distribuire, pot ajunge foarte usor pe internet.
Adică și propria soră v-a făcut avansuri? Și nu simțiți porniri sexuale (sau cel puțin nu față de fete), nici macar nu vă masturbați, ceea ce e destul de neobișnuit, dar sunteți evident atras de perspectiva sexului cu minore (că altfel nu v-ați fi documentat si nu ați fi atât de preocupat de acest subiect, când la 25+ de ani puteți avea fără probleme relații cu fete și femei majore între 18 și 30 de ani)? Cred că discuția pe care trebuie să o aveți nu e una strict juridică, ci mai degrabă una cu un psiholog sau sexolog.