Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inregistrare video furt cu camera de supraveghere in ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inregistrare video furt cu camera de supraveghere in spatiu privat ...

Inregistrare video furt cu camera de supraveghere in spatiu privat

Persoana vatamata a surprins savarsirea unui furt din propria casa cu camera proprie de supraveghere.

Cap. V CPP
Articolul 138 alin (1) pct. C) Constituie metode speciale de supraveghere sau cercetare următoarele:c) supravegherea video, audio sau prin fotografiere;
Alin. (6) Prin supraveghere video, audio sau prin fotografiere se înțelege fotografierea persoanelor, observarea sau înregistrarea conversațiilor, mișcărilor ori a altor activități ale acestora.

Art. 139 alin (3) Înregistrările prevăzute în prezentul capitol, efectuate de părți sau de alte persoane, constituie mijloace de probă când privesc propriile convorbiri sau comunicări pe care le-au purtat cu terții.

Deci inteleg ca inregistrarile video realizate de persoana vatamata in propria casa nu pot fi probe, intrucat privesc doar actiunile suspectului, si nu privesc propriile convorbiri sau comunicări pe care le-au purtat cu terții?
Inregistrarile in discutie pot fi apreciate numai dovezi nefiind obtinute in baza unui mandat emis de autoritatile in drept
pagubitul sa faca plangere la politie si sa depuna inregistrarile, sa nu isi bata capul ca nu ar fi legal obtinute
Multumesc pt raspuns. Eu am calitatea de suspect, 'pagubitul' formuleaza acuzatii vexatorii la adresa mea.
Deci invocarea nelegalitatii inregistrarilor serveste apararii mele.
Nu va ajuta.
Explicati?