Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moștenire, succesiune, renunțare succesiune! .
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moștenire, succesiune, renunțare succesiune! .

Bună ziua, situația sta în felul următor :tatăl meu este decedat, noi suntem doua surori și mama în viață dar ea este cu Avc și este în grija mea, sora mea a dat o declarație notariala precum ca ea renunță la absolut toata moștenirea ca eu sa o îngrijesc pe mama, întrebarea mea este :Daca mama noastra va deceda mai trebuie dezbătută succesiunea intre mine și sora mea sau rămân eu singura moștenitoare?
Dacă ea a renunțat la tot la notar mai poate ataca aceasta decizie?Va mulțumesc anticipat pentru răspuns!
Alina Palade, utilizator
Buna ziua,
Sora dvs. a renuntat la mostenirea de pe urma tatalui.
La momentul decesului mamei, va trebui sa dezbateti succesiunea dupa aceasta. Deci sora dvs. o va mosteni pe mama.
Sora a renunțat doar la succesiunea tatălui.
Când va deceda și mama, va trebui din nou sa își exercite dreptul de opțiune succesorala (în sensul acceptării sau renuntarii). Moștenirea mamei este o succesiune distincta.
Chiar daca sora va renunta si la succesiunea mamei, dvs va trebui sa dezbateti succesiunile ambilor parinti.
Renunțarea surorii dvs nu va transforma automat în proprietar.
Va mulțumesc mult de tot pentru răspuns!
Dacă vom merge în instanță asa vom rezolva? Sora mea nu dorește nimic din ce mostenim!

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
Sora dvs. a renuntat la mostenirea de pe urma tatalui.
La momentul decesului mamei, va trebui sa dezbateti succesiunea dupa aceasta. Deci sora dvs. o va mosteni pe mama.

Va mulțumesc!

raluk0207 a scris:

Sora a renunțat doar la succesiunea tatălui.
Când va deceda și mama, va trebui din nou sa își exercite dreptul de opțiune succesorala (în sensul acceptării sau renuntarii). Moștenirea mamei este o succesiune distincta.
Chiar daca sora va renunta si la succesiunea mamei, dvs va trebui sa dezbateti succesiunile ambilor parinti.
Renunțarea surorii dvs nu va transforma automat în proprietar.

De ce sa mergeți în instanță, dacă unica dvs sora a renunțat deja la succesiunea tatălui și cel mai probabil va renunța și la a mamei?
Cu cine sa va judecati?
În plus, durează vreun an jumate- doi.