avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 414 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moștenire, succesiune, renunțare succesiune! .
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moștenire, succesiune, renunțare succesiune! .

Bună ziua, situația sta în felul următor :tatăl meu este decedat, noi suntem doua surori și mama în viață dar ea este cu Avc și este în grija mea, sora mea a dat o declarație notariala precum ca ea renunță la absolut toata moștenirea ca eu sa o îngrijesc pe mama, întrebarea mea este :Daca mama noastra va deceda mai trebuie dezbătută succesiunea intre mine și sora mea sau rămân eu singura moștenitoare?
Dacă ea a renunțat la tot la notar mai poate ataca aceasta decizie?Va mulțumesc anticipat pentru răspuns!
Ultima modificare: Vineri, 10 Februarie 2023
Alina Palade, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 16:28, 10 Februarie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Sora dvs. a renuntat la mostenirea de pe urma tatalui.
La momentul decesului mamei, va trebui sa dezbateti succesiunea dupa aceasta. Deci sora dvs. o va mosteni pe mama.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sora a renunțat doar la succesiunea tatălui.
Când va deceda și mama, va trebui din nou sa își exercite dreptul de opțiune succesorala (în sensul acceptării sau renuntarii). Moștenirea mamei este o succesiune distincta.
Chiar daca sora va renunta si la succesiunea mamei, dvs va trebui sa dezbateti succesiunile ambilor parinti.
Renunțarea surorii dvs nu va transforma automat în proprietar.
Va mulțumesc mult de tot pentru răspuns!
Dacă vom merge în instanță asa vom rezolva? Sora mea nu dorește nimic din ce mostenim!

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
Sora dvs. a renuntat la mostenirea de pe urma tatalui.
La momentul decesului mamei, va trebui sa dezbateti succesiunea dupa aceasta. Deci sora dvs. o va mosteni pe mama.

Va mulțumesc!

raluk0207 a scris:

Sora a renunțat doar la succesiunea tatălui.
Când va deceda și mama, va trebui din nou sa își exercite dreptul de opțiune succesorala (în sensul acceptării sau renuntarii). Moștenirea mamei este o succesiune distincta.
Chiar daca sora va renunta si la succesiunea mamei, dvs va trebui sa dezbateti succesiunile ambilor parinti.
Renunțarea surorii dvs nu va transforma automat în proprietar.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
De ce sa mergeți în instanță, dacă unica dvs sora a renunțat deja la succesiunea tatălui și cel mai probabil va renunța și la a mamei?
Cu cine sa va judecati?
În plus, durează vreun an jumate- doi.

Alte discuții în legătură

Mostenire Eamon Eamon Tata meu a decedat. Si am ramas cu Mama si surorile mele.. eu si inca 2. O sora sta in italia si eu cu cealalta in romania. Cum se imparte averea tatalui ... (vezi toată discuția)
Mostenire dupa decesul unui parinte marietaciolan marietaciolan Buna dimineata,va rog sa-mi expicati si mie ce mai pot face in urmatorul caz: tata a decedat acum 15 ani,am fost 4 frati dar o sora a decedat si am ramas 3 ... (vezi toată discuția)
Urgent va rog frumos Vitelariu Ionela Vitelariu Ionela Buna ziua am mari probleme si va rog sa ma ajutati.Tatal meu a murit de curand si vreau sa fac subcesiunea dar sora mea mai mica nu vrea si nu ma inteleg ... (vezi toată discuția)