Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Important !!!!Custodie schimbata de Romania
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Important !!!!Custodie schimbata de Romania

Buna ! Am un copil rezultat dintr o relatie de concubinaj . Copilul sa nascut pe teritoriul Germaniei acolo unde Tutela exclusiva este data mamei daca cei doi nu sunt casatoriti . La starea civila noi doi am semnat Certificatul de paternitate/Vatterschaftanerkenung und este precizat negru pe alb ca recunoasterea paternitati nu schimba cu nimic custodia copilului . Toate bune si frumoase cu acel act am facut tot ce era nevoie din GE pana in RO . Azi la pasapoarte mi sa spus ca din moment ce am facut act transcris (certificatul) Sa schimbat automat tutela , avem drept comun . Cum este posibil asa ceva ?
Este posibil.
Copilul este cetățean roman, are certificat de naștere romanesc și în România se aplica legea română.

Dacă în Iran e ok ca o femeie sa fie omorâtă de familie, în viziunea dvs ar trebui sa fie valabil și în România, pentru ca asa e în Iran.
Tot asa, dacă în Germania drepturile tatălui vizavi de copil sunt egale cu zero, nu știu de ce în viziunea dvs ar trebui sa se aplice legea germana în România.
raluk0207, utilizator
Nu am mai auzit asa ceva.
Cred ca este vorba despre altceva.
Doar o instanță de judecată în urma unui proces poate schimba ceva.
Dar, pot fi mai multe aspecte...
Mergeti cu hotărârea germana la avocat daca vreti sa va lămuriți.
În România fiecare crede câte ceva...

În astfel de cazuri se apelează la avocat pentru a discuta cu autoritatea de stat care emite o anumita opinie pentru a se vedea exact pe ce se bazează.
Este sfatul alfa.

Polițiștii încă cred ca există încredințarea minorului.
Am cazuri concrete foarte multe de acest fel...
Nu mai exista instituția juridica a încredințarii minorului.
Eu vorbesc de fapte reale întâmplate în multe orașe ale țării, nu doar in București.

Insa, polițiștii nu au treaba cu dreptul civil și nici nu îl practica...daca înțelegeți ce spun...

Nu ar fi exclus ca polițiștii sa vrea o hotărâre judecătorească de încredințare a minorului.
Deși, pare greu de crezut nu este imposibil asa ceva...
Trebuie văzut exact, cu răbdare, ce cred polițiștii...și doar o discuție juridica purtata de avocat va poate ajuta...

Scris din București 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Multumesc mult , nu am o hotarare , in Germania cqnd se naste un copil al carui parinti nu sunt casatoriti copilul este autmat sub tutela exclusiva a mamei , acest lucru se poate schimba doar prin judecatorie sau de comun acord la un notar in termen de 6 luni . Noi nu am facut acest lucru , nu sa mers in instanta si nici nu sa depus vreo cerere pt custodie comuna.... Custodia a ramas asa cum am primit o de la statul German .

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Nu am mai auzit asa ceva.
Cred ca este vorba despre altceva.
Doar o instanță de judecată în urma unui proces poate schimba ceva.
Dar, pot fi mai multe aspecte...
Mergeti cu hotărârea germana la avocat daca vreti sa va lămuriți.
În România fiecare crede câte ceva...

În astfel de cazuri se apelează la avocat pentru a discuta cu autoritatea de stat care emite o anumita opinie pentru a se vedea exact pe ce se bazează.
Este sfatul alfa.

Polițiștii încă cred ca există încredințarea minorului.
Am cazuri concrete foarte multe de acest fel...
Nu mai exista instituția juridica a încredințarii minorului.
Eu vorbesc de fapte reale întâmplate în multe orașe ale țării, nu doar in București.

Insa, polițiștii nu au treaba cu dreptul civil și nici nu îl practica...daca înțelegeți ce spun...

Nu ar fi exclus ca polițiștii sa vrea o hotărâre judecătorească de încredințare a minorului.
Deși, pare greu de crezut nu este imposibil asa ceva...
Trebuie văzut exact, cu răbdare, ce cred polițiștii...și doar o discuție juridica purtata de avocat va poate ajuta...

Scris din București 2023

În acest caz nu se poate ce vreți.
Legea germană nu se aplică în România mai ales ca aveți cetățenie română.

Nu are sens sa mai meargă avocatul la poliție.

Scris din București 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Copilul are resedinta in Germania? Daca a locuit in ultimele 6 luni in Romania, atunci poate fi considerat ca Romania este tara de resedinta/habituala, si in lipsa unei hotarari judecatoresti din Germania, o instanta din Romania are competenta de a stabili autoritatea parinteasca... in baza legilor din Romania, in cazul in care parintii copilului din afara casatoriei nu convietuiesc modul de exercitare a autoritatii parintesti se stabileste de instanta.

Daca copilul este doar in "vizita" in Romania, poti face dovada ca are resedinta in Germania... prezinti certificat custodie unica [ link extern ]

Daca copilul nu are resedinta in Romania... instanta din Romania nu are competenta in stabilirea autoritatii parintesti.

Bineinteles, cel mai simplu ar fi ca tatal sa dea declaratie la notar ca este de acord....

Nu stiu daca acest centru te poate ajuta, copilul fiind in afara Germaniei.... Central Contact Point for Cross-border Family Conflicts and Mediation [ link extern ]