Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, M-am casatorit recent, dar dupa o cearta cu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, M-am casatorit recent, dar dupa o cearta cu sotul ...

Buna ziua,

M-am casatorit recent, dar dupa o cearta cu sotul am ajuns la concluzia sa divortam, dreptat urmare mi-a facut bagajul si mi-a luat cheile de la casa, tocmai sa nu mai am ce cauta acolo. Problema este ca sunt insarcinata, iar el nu-si mai doreste copilul, atitudinea lui fiind una foarte agresiva nu se poate discuta in termeni amiabili., Intrebarea mea este daca as putea cere daune materiale pentru cele intamplate sau ce ar trebui sa fac in acest caz.Multumesc
Dianapop6898888, utilizator
După ce veți naște veți putea cere daune materiale pentru cheltuielile cu sarcina. Și sunt șanse mari să obțineți de la instanță astfel de despăgubiri.
Multumesc frumos pt raspuns.
dar pentru faptul ca m-a alungat de acasa, nu se poate face nimic in acest sens?
A cui e casa`? Cine e proprietar`?
Trebuia să nu plecați pâna dupa divorț.
Proprietar el este. A cumparat casa inainte de casatorie.
Oricum, nu avea dreptul să vă scoata din casa până se pronunța divorțul.