Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Vreau sa fac un act de donatie unei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Vreau sa fac un act de donatie unei persoane fizice ...

Buna ziua.
Vreau sa fac un act de donatie unei persoane fizice care nu face parte din familie.
Notarul mi-a zis ca nu e posibil pe motiv ca nu suntem rude.
E adevarat?
bineinteles ca nu e adevarat. aveti copii, sot , parinti in viata ?
trebuie sa tineti cont de rezerva lor succesorala, dar si daca nu tineti, nu e treba notarului
Dacă aveți copii, acestia vor putea ataca în instanță donația pentru aș-i recupera rezeva succesorală, dar asta nu-i treaba notarulului să vă refuze să faceți donația.
Probabil a suspectat vreun act simulat, știut fiind ca în ziua de azi, nimeni nu îți dă ceva pe degeaba.
Dar...dacă asta e vointa dvs, legea nu va interzice și nu va condiționează calitatea de rude.
Atenție însă, că veți avea de achitat un impozit.
Atenție, revin și vă atrag atenția că donația poate fi ccontestată în instabță de moștenitorii rezevatari, care pot cere reducțiunea liberatăților excesive.
Dapix, utilizator
Asta dacă vor, dacă nu se împlinesc 3 ani de la decesul donatorului și dacă donația le încalcă rezerva.
Dacă nu....all good.