avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 277 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Vreau sa fac un act de donatie unei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Vreau sa fac un act de donatie unei persoane fizice ...

Buna ziua.
Vreau sa fac un act de donatie unei persoane fizice care nu face parte din familie.
Notarul mi-a zis ca nu e posibil pe motiv ca nu suntem rude.
E adevarat?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 11:38, 28 Martie 2023
bineinteles ca nu e adevarat. aveti copii, sot , parinti in viata ?
trebuie sa tineti cont de rezerva lor succesorala, dar si daca nu tineti, nu e treba notarului
Dacă aveți copii, acestia vor putea ataca în instanță donația pentru aș-i recupera rezeva succesorală, dar asta nu-i treaba notarulului să vă refuze să faceți donația.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Probabil a suspectat vreun act simulat, știut fiind ca în ziua de azi, nimeni nu îți dă ceva pe degeaba.
Dar...dacă asta e vointa dvs, legea nu va interzice și nu va condiționează calitatea de rude.
Atenție însă, că veți avea de achitat un impozit.
Atenție, revin și vă atrag atenția că donația poate fi ccontestată în instabță de moștenitorii rezevatari, care pot cere reducțiunea liberatăților excesive.
Ultima modificare: Luni, 27 Martie 2023
Dapix, utilizator
Asta dacă vor, dacă nu se împlinesc 3 ani de la decesul donatorului și dacă donația le încalcă rezerva.
Dacă nu....all good.

Alte discuții în legătură

Anulare donatie - e posibila? modalitati antonie-ana-maria antonie-ana-maria Buna ziua.As dori sa stiu daca acum 16 ani sa facut o donatie al unui apartament,apartament obtinut printr-o mostenire.Cei 2 mostenitori au donat apartamentul ... (vezi toată discuția)
Donatie irevocabila?! puysor puysor Subiecte doi batrani de 83 ani el si 78 sotia, au impreuna 8 copiii.In iunie 2010 fac un act de donatie celui mai mic dintre fii, in speta cel care la momentul ... (vezi toată discuția)
Contract vanzare-cumparare sau donatie remi123 remi123 Buna ziua. Am o problema in ceea ce priveste un bun imobil(apartament). Parintii mei sunt pe cale de a divorta, iar in urma discutiilor au convenit sa imi ... (vezi toată discuția)