Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Montaj grilaje geamuri parter
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Montaj grilaje geamuri parter

Buna ziua.Exista vre-o lege în care îmi interzice,sa pun grilaje la geamuri,după izolare termica a blocului?Primăriea a pus schele pe fațada blocului,l,dar se pare că după izolare,nu ne mai permite sa punem grilajele la gemuri,celor care locuiesc la parter.Pot sa dau primăria in judecată?Este ilogic să pună în balanță,estetica blocului vs siguranță oamenilor.Va mulțumesc.
Stef_74, utilizator
Nu e vorba de estetica, ci de lege. Fatada nu e proprietatea dvs., ci e proprietate comuna, acum reabilitata energetic. Daca va apucati si puneti grilaj care se prinde de fatada, veti distruge acea izolatie.
Nu exista prevederi legale in privinta montarii de sistem de protectie/gratii la parter.
Mai mult politia recomanda pentru siguranta si securitatea persoanelor si a bunurilor -instalarea de sisteme de protectie grilaje,sisteme antiefractie,alarme ,etc
Pentru montarea grilajelor nu este necesara autorizatie de construire de la primarie si nici acordul asociatiei de proprietari
Legea prevede ca proprietarul sa nu afecteze partile comune ale fatadei, imobilului insa ferestrele sunt proprietate individuala,
Deci,legea spune ca primeaza polistilenul care se lipeste pe exterior,fata de siguranta/viata oamenilor?
Da, cam asa ceva. Siguranta e o chestiune doar ipotetica, distrugerea polisirenului e una certa.
Desi e inestetic va puteti pune gratii in felul urmator si nu afectati nici polistirenul ci doar termopanele dv .
adica sa nu iesiti in afara fatadei cu ele,
Cam asa:
[ link extern ]

Evident ca trebuie sa intrebati si asociatia de proprietari sa stabiliti o culoare model (poate pun toti la fel).
Sau daca se pricepe cine le pune le pune pe langa termopane pe la margini.
[ link extern ]
Si la aer conditionat se gaureste putin termopanul (nu se decupeaza cum fac unii.
w_v_w_v, utilizator