Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul muncii - demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul muncii - demisie

Buna ziua, as avea si eu o întrebare, eu am lucrat intr o cafenea 4 zile si in a 5 a zi, nu am fost la munca pentru simplu fapt ca m am simtit foarte rau ( neanunțand angajatorul pentru ca nu am avut minute in acea zi ) si am vorbit cu dansul in ziua acea si i am explicat ce si cum si a nu a inteles. A spus ca i am provocat pagube de 2000 de lei deoarece nu am fost in ziua aia la munca( eu fiind tura 1 si colegul tura 2, nici el nu a mers in acea zi ) dupa care i am spus ca imi dau demisia pentru ca nu a fost înțelegător si i am spus ca mi am gasit in alta parte part time ca sa pot pleca linistit… iar acum spune ca o sa fiu cercetat disciplinar… ce inseamna asta ? Si acum nu vrea sa mi plătească zilele lucrate ca a spus ca din cauza zilei aceleia ca nu am fost niciunu… ce se poate face ?
I-ati spus sau ati si depus cererea de demisie?

Cornel Vasile a scris:

I-ati spus sau ati si depus cererea de demisie?

Buna seara, i am spus prin mesaj.
Este corecta atitudinea angajatorului, intrucat demisia se formuleaza in scris, iar angajatorul are obligatia sa o inregistreze.
Este corect sa nu fiu plătit ca nu mi am dat demisia in scris ?

Cornel Vasile a scris:

Este corecta atitudinea angajatorului, intrucat demisia se formuleaza in scris, iar angajatorul are obligatia sa o inregistreze.

Absentele nemotivate nu se platesc .. angajatorul are obligatia sa va plateasca zilele lucrate pana la data incetarii c.i.m.