Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Tocmai am primit o instiintare de la ANAF-Antifrauda
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Tocmai am primit o instiintare de la ANAF-Antifrauda

Buna ziua! Tocmai am primit o instiintare de la ANAF-Antifrauda, in care mi se zice ca in perioada 2017-2021 am avut incasari de tip ramburs, si ca e obligatia mea sa le declar….Nu ma gandeam la asa ceva, nefiind de meserie. Ideea e ca eu repar diferite subansamble in timpul liber si le trimit cu ramburs pe olx. De acolo se pare s-au sesizat din oficiu. Treaba asta o fac in timpul liber, zi cu zi fiind salariat la o societate. Intrebarea mea este: daca depun declaratia 212 cum imi transmit ei sa o fac, o sa imi perceapa ceva penalizari? A doua ar fi: Dupa ce le depun o sa imi vina un ok de plata sau ceva? Mi-am facut cont pe SPV si astept o confirmare video…..
george-neagu, moderator
O sa aveti de dat bani la stat.
Daca sunt mulți bani puteti încerca să vedeți dacă va poate ajuta vreun avocat.

București 2023
@dragos.b35
Dupa crearea contului in SPV, de pe anaf.ro/servicii online/declaratii electronice descarcati, completati, validati si transmiteti declaratiile pentru fiecare an de realizare a veniturilor.(sunt variante diferite pentru fiecare an)
Dupa depunere generati dIn SPV obligatiile de plata.
Sigur o sa va calculeze penalitati si accesorii.

elenazan a scris:

@dragos.b35
Dupa crearea contului in SPV, de pe anaf.ro/servicii online/declaratii electronice descarcati, completati, validati si transmiteti declaratiile pentru fiecare an de realizare a veniturilor.(sunt variante diferite pentru fiecare an)
Dupa depunere generati dIn SPV obligatiile de plata.
Sigur o sa va calculeze penalitati si accesorii.

aveti idee la cat se ridica penalitatile si accesoriile, de exemplu pentru un venit de 12000 ron pe anul 2017? Multumesc frumos de ajutor!
Cateva informatii aici
[ link extern ]

elenazan a scris:

Cateva informatii aici
[ link extern ]

Multumesc frumos. Din cate am citit eu m-as incadra la 0,02+0,01. Nu am primit vreo decizie de impunere sa manincadrez la 0,08%….corect?
Inca o intrebare daca sunteti amabili….. la sumele incasate pe anul 2017 platesc doar 10% indiferent ca depasesc 12 salarii? Am inteles ca din 2018 s-ar fi bagat declaratia unica ce prevede si plata CAS… E corect? Multumesc anticipat!