Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua O întrebare dorim sa montam 3 camere video ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua O întrebare dorim sa montam 3 camere video la bloc ...

Buna ziua
O întrebare dorim sa montam 3 camere video la bloc la intrare2 și una în lift(acte de vandalism se petrec).Care este acordul(număr,procente)proprietarilor de a instala camere video.
Mulțumesc
Recomandările GDPR nu includ și liftul, ca parte supravegheata, dimpotrivă. În rest, pentru că partea de intrare e pentru toți, acordul trebuie sa fie al tuturor.
Am înțeles
Dar aceste camere video vor funcționa cu SD card (card de memorie) și vor fi privite doar in caz de urgență la act de vandalism in special in lift deoarece se lasă gunoi în lift,se rup butoane in lift.
Și dorim sa punem camera in lift.
Cel mai simplu e sa adresați o întrebare autorității-ANSPDCP. Din ce știu eu nu este agreat montajul unei camere în lift, dar obțineți un răspuns oficial.
[ link extern ]
latka, moderator

Nu este nevoie de acordul tuturor domnule Latka ci doar de hotarare in adunarea generala.
scrie clar aici .

Si liftul face parte din locurile care trebuie neaparat supravegheate si il dau in analiza de risc toti cei care faca analiza.
[ link extern ]

Măsura instalării unui sistem de supraveghere video poate fi luată de către asociația de proprietari în baza interesului legitim al asociaţiei, de ex. pentru asigurarea pazei şi protecției persoanelor, bunurilor și valorilor, a imobilelor și a instalațiilor de utilitate publică, precum și a împrejmuirilor afectate acestora, dar și în zona de acces în imobil sau lifturi.

Aveti urmatorii pasi de facut :

1-ati facut adunare generala si s-a hotarat acolo instalarea de camere de supraveghere ( conform gdpr e de ajuns hotararea majoritatii e de ajuns)
[ link extern ]
2 ati contactat o firma autorizata care sa faca un raport de evaluare condform documentelor de proprietate care arata ce aveti in proprietate pe langa bloc (daca aveti cu acte parcari sau locuri de joaca sau locuri de amplasare gunoi).
In raport de evaluare se arata tot ce tine de siguranta si ce este de supravegheat si de pazit de la acte asociatie unde se pastreaza si alte asemenea cum ar fi camerele de pastrare seif acte inregistrari video etc.
Asta costa minim 1500lei.
3 ati contactat o firma care pe baza raportului de evaluare face proiectul sistemului de securitate
Adica unde si cum se se amplasese si instaleze.
Asta costa la fel minim 1500lei.
4 Pe baza proiectului sistemului de securitate se face instalarea cu o firm autorizata care de obicei costa cam 100 lei de camera in functie de cat de dificil este de instalat.
5 incheiati un contracat de intretinere si exploatare,
Avem asa dupa cum precizeaza GDPR in link la asociatii urmatoarele
LEGE nr.333 din 8 iulie 2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor şi protecţia persoanelor
[ link extern ]

apoi aveti
HOTĂRÂRE nr. 301 din 11 aprilie 2012
pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 333/2003
[ link extern ]
si HOTĂRÂRE nr. 1.002 din 23 decembrie 2015
privind modificarea şi completarea Hotărârii Guvernului nr. 301/2012 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 333/2003
[ link extern ]

Mai multe cititi in discutia
Asociatia a instalat camere de luat vederi respectand toata legislatia www.avocatnet.ro/forum/discu...
Manuela Rășină, administrator
Nu știți regulile de bază pentru a instala camerele pe un anumit nivel, care, da, trebuie făcut cu acordul tuturor proprietarilor de pe acel nivel.

Fiind lucrare de modernizare, trebuie votată de minim 2/3 din totalul proprietarilor (membri sau nemembri), nu merge majoritate simpla.

Utilizatorul care a deschis subiectul nu a zis de vreun sistem de supraveghere video, ci de camere independente cu înregistrare în bucla.

Și nu rezulta din nici un link al ANSPDCP ca liftul trebuie musai supravegheat.

w_v_w_v a scris:

E incredibil ca am scris de atatea ori si am dat linkul si cuvintele de la ANSPCV si nu ati citit nici macar o singura data.
Nu este nevoie de acordul tuturor domnule Latka ci doar de hotarare in adunarea generala.
scrie clar aici . Ma mir ca din ateatea postari nu ati descis nici macar o singura data sa cititi. Dar e mai simplu sa ne stergeti raspunsurile.

Manuela Rășină, administrator