Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua! Unii au probleme cu asociațiile de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua! Unii au probleme cu asociațiile de proprietari că ...

Bună ziua! Unii au probleme cu asociațiile de proprietari că nu sunt ajutați să-și refacă hidroizolația, eu am probleme cu un proprietar de la etajul 4, care a informat verbal asociație că are probleme cu acoperișul, problema a fost expusă pe grupul de wp al scării, toată lumea a fost de acord, am găsit firma, 3 oferte... În schimb am solicitat proprietarului beneficiar să participe la acțiunea de măsurare a suprafeței, respectiv a materialelor, când vor fii aduse, și să verifice modul de realizare a lucrărilor, fiind cel mai îndreptățit ca lucrarea să se realizeze in cele mai bune condiții... A zis că nu îl interesează, că este treaba asociației! Bun, i-am transmis că v-a face parte din comisia de recepție a lucrărilor, fiind beneficiarul final, nu vrea să audă.... Știu că din comisia de recepție trebuie să facă parte președintele, administratorul, membru comitet executiv, dar și proprietarul are obligația să supravegheze, măcar din bun simț, evoluția lucrărilor. Ce am de făcut în acest caz???? Mulțumesc anticipat pentru răspuns!
Proprietarul are dreptate...este treaba asociatiei.
Pentru completa informare a dvs., sa stiti ca acea hidroizolatie este si a dvs., ca proprietar. Acoperisul (terasa hidroizolata) este parte comuna si costurile de reparatie se impart pe cota parte indiviza, tuturor. proprietarilor. Si dvs. sunteti unul dintre beneficiari.

Articolul 35
(1) În cazul clădirilor cu mai multe locuințe sau spații cu altă destinație și în cazul clădirilor multietajate constituie părți comune din condominiu, dacă actele de proprietate nu prevăd altfel, următoarele:
a) terenul pe care se află clădirea, compus atât din suprafața construită, cât și din cea neconstruită necesară, potrivit naturii sau destinației construcției, pentru a asigura exploatarea normală a acesteia;
b) fundația, curțile, grădinile, căile de acces;
c) clădirea propriu-zisă, elementele de echipament comun, inclusiv părțile de canalizare aferente, care traversează proprietățile private;
d) corpurile de clădiri destinate serviciilor comune;
e) locurile de trecere, scările și casa scărilor și coridoarele; pereții perimetrali și despărțitori dintre proprietăți și/sau spațiile comune; subsolul; coșurile de fum; holurile; instalațiile de apă și canalizare, electrice, de telecomunicații, de încălzire și de gaze de la branșament/racord până la punctul de distribuție către părțile aflate în proprietate individuală; canalele pluviale; paratrăsnetele; antenele colective; podul; pivnițele, boxele, spălătoria, uscătoria; ascensorul; interfonul - partea de instalație de pe proprietatea comună; rezervoarele de apă; centrala termică proprie a clădirii; crematoriul; tubulatura de evacuare a deșeurilor menajere; structura, structura de rezistență; fațadele; acoperișul; terasele;
[ link extern ]

violeta botlung a scris:

Bună ziua! Unii au probleme cu asociațiile de proprietari că nu sunt ajutați să-și refacă hidroizolația,

Vă mulțumesc!
La mine este mai-mai... S-a ars un bec de pe casa scarii (comun, da).
Sa vina administartia sa-mi schimbe becul. Bun, administratorul , chiar nu poate face acest lucru, asa ca a apelat la o firma de prestari servicii (electrice), care a verificat toata scara, a inlocuit 2 becuri cu LED, iar costul a fost 260 lei (factura)...
Asadar, asociatia dvs. sa apeleze la serviciile unui diriginte de santier specializat. Costul dirigintelui va intra in costul total al lucrarii care asa cum s-a aratat mai sus: ...Acoperisul (terasa hidroizolata) este parte comuna si costurile de reparatie se impart pe cota parte indiviza, tuturor. proprietarilor ...
Comoditatea este cucoana mare, dar se tzine cu mare cheltuiala!
Stimate @Adam Grecu , - cu tot respectul - cum sa-mi ceara cineva sa-mi dau girul ca o lucrare e in regula , ca e ok cantitatea de materiale , ca sunt de buna calitate , etc. eu , de meserie economist , care nu are macar habar de lucrari de constructie ? Pur si simplu NU stiu , nu ma pricep ... E raspunderea comitetului executiv - in frunte cu presedintele - ( pusi acolo ca sa gestioneze buna functionare a condominiului ) si a administratorului care asta trebuie sa faca , sa administreze asociatia . E ca un director de firma , proprietarii sunt actionarii , iar comitetul executiv - consiliul de administratie . Acel locatar NU e beneficiarul final , asociatia este . Si , daca lucrarea finala nu e de calitate si proprietarul respectiv sufera pagube , impotriva asociatiei se va indrepta . Nu e vorba aici de comoditate , ci de competente ...