avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 228 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ce stagiu de cotizare trebuie , pentru femeile cu ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ce stagiu de cotizare trebuie , pentru femeile cu copii, ca sa ...

Ce stagiu de cotizare trebuie , pentru femeile cu copii, ca sa poată ieși mai devreme la pensie?

Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 17:20, 9 Aprilie 2024
Minim 15 ani.
Din proiectul noii legi:
Art. 51- (1) Femeile care au realizat stagiul complet de cotizare contributiv și care au născut
și crescut copii până la vârsta de 16 ani beneficiază de reducerea vârstei de pensionare
prevăzută în anexa nr. 5, astfel:
Tabelul nr. 3
Nr. copii
născuți și
crescuți
Vârsta standard de
pensionare se reduce
cu:
Ani Luni
1 - 6
2 1 -
3 1 6
4 2 -
5 2 6
6 3 -
7 și peste 3 6

BUNA ZIUA
MAMA MEA ESTE NASCUTA IN 06.11.1963 AVAND 3 COPII CU O VECHIME DE APROX 28 DE ANI .... CAND AR PUTEA IESI LA PENSIE?A FOST LA CASA DE PENSI SI ... A PRIMIT O APROXIMARE DE 2025 LUNA 10 ....FINDCA LEGEA CU COPII NU A INTRAT IN VIGOARE INCA ..... MULTUMESC PT RASPUNSURI SI PT AJUTOR

Carp Mircea a scris:

Din proiectul noii legi:
Art. 51- (1) Femeile care au realizat stagiul complet de cotizare contributiv și care au născut
și crescut copii până la vârsta de 16 ani beneficiază de reducerea vârstei de pensionare
prevăzută în anexa nr. 5, astfel:
Tabelul nr. 3
Nr. copii
născuți și
crescuți
Vârsta standard de
pensionare se reduce
cu:
Ani Luni
1 - 6
2 1 -
3 1 6
4 2 -
5 2 6
6 3 -
7 și peste 3 6



Intr-adevar , legea care acorda o reducere a varstei standard de pensionare mamelor cu copii va intra in vigoare in 01.09.2024 . Pe legea in vigoare azi , dar si pe cea noua , mama dvs. se poate pensiona la limita de varsta la 62 ani si 6 luni - in mai 2026 - iar stagiul complet de cotizare este de 33 ani si 5 luni . Ca sa beneficieze de reducerea aferenta copiilor , Legea 360/2023 prevede inca o conditie : sa fie indeplinit stagiul complet de cotizare contributiv . Ori , cu doar 28 ani , domnia sa nu indeplineste aceasta conditie , prin urmare , nu poate beneficia de reducerea varstei de pesionare aferenta nasterii si cresterii copiilor . In opinia mea , nu se poate vorbi de pensie inainte de mai 2026 , nu stiu cum au ajuns cei de la Casa de Pensii la octombrie 2025 .
Ultima modificare: Marți, 9 Aprilie 2024
CHKa, utilizator
Noiembrie 1963 Mai 2026 62/6 33/5
Anexa 5 spune ca va beneficia de reduceea pentru copii atunci cand va indeplini conditia de 33 ani si 5 luni de stagiu de cotizare contributiv.
Reducerea se va face din varsta standard de 62 ani si 6 luni.

Alte discuții în legătură

Actual,vechime 15 ani,femeie în vârstă de 61ani poate ieși ... lauriancului lauriancului Actual,Vechime 15 ani,femeie în vârstă de 61ani poate ieși la pensie? Sau anticipat...? Un copil...dacă are relevanta ...mulțumesc mult pt sfaturi ... (vezi toată discuția)
Articolul 56,legea 360/2023,data nasterii 06.09.1966, locuiesc si muncesc ... NicolVB NicolVB Buna ziua, Sunt nascuta la data de 06.09.1966, locuiesc si muncesc in Germania. Am 31 de ani si 4 luni ani cotizati in Romania,iar in luna mai 2025 voi avea 8 ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipat partiala transformata in pensie anticipata. johnny_1961 johnny_1961 Buna ziua Am decizia de pensie anticipat partiala din luna mai 2021 ! Am mai lucrat pana in iunie 2022 si atunci am iesit la pensie in baza deciziei de ... (vezi toată discuția)