Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna , am primit de decizia de pensie limita de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna , am primit de decizia de pensie limita de vârstă trebuie ...

Buna , am primit de decizia de pensie limita de vârstă trebuie să anunț firma unde lucrez încă sau sunt deja anunțați de casa de pensii??
Casele teritoriale de pensii au obligatia de a comunica angajatorului – în 5 zile de la emiterea unei decizii de pensionare – o informare care va cuprinde numele şi prenumele persoanei, tipul deciziei de pensionare, precum şi data emiterii acesteia.

C.i.m. a incetat de drept la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare ..continuarea activitatii dupa aceasta data inseamna " munca la negru", cu exceptia situatie in care pe baza unei cereri formulate cu 30 de zile inainte de data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare ati solicitat angajatorului continuarea activitatii. .
Mulțumesc, este decizie limita de vârstă cu reducere deoarece am grupa 1 și 2 în toată perioada de muncă și nu știam dacă mă incadrez.
Din această cauză nu știam cum se procedeaza
Ar trebui sa postati toate datele de la inceput .. Astfel, c.i.m. va inceta la data comunicarii deciziei de pensionare, in cazul dvs.
Trebuie să anunț eu sau deja au făcut cei de la casa de pensii

Cornel Vasile a scris:

Ar trebui sa postati toate datele de la inceput .. Astfel, c.i.m. va inceta la data comunicarii deciziei de pensionare, in cazul dvs.

Trebuie să anunț eu sau deja au făcut cei de la casa de pensii

Cornel Vasile a scris:

Ar trebui sa postati toate datele de la inceput .. Astfel, c.i.m. va inceta la data comunicarii deciziei de pensionare, in cazul dvs.