avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 366 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna , am primit de decizia de pensie limita de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna , am primit de decizia de pensie limita de vârstă trebuie ...

Buna , am primit de decizia de pensie limita de vârstă trebuie să anunț firma unde lucrez încă sau sunt deja anunțați de casa de pensii??
Cel mai recent răspuns: CHKa , utilizator 05:17, 30 Decembrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Casele teritoriale de pensii au obligatia de a comunica angajatorului – în 5 zile de la emiterea unei decizii de pensionare – o informare care va cuprinde numele şi prenumele persoanei, tipul deciziei de pensionare, precum şi data emiterii acesteia.

C.i.m. a incetat de drept la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare ..continuarea activitatii dupa aceasta data inseamna " munca la negru", cu exceptia situatie in care pe baza unei cereri formulate cu 30 de zile inainte de data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare ati solicitat angajatorului continuarea activitatii. .
Mulțumesc, este decizie limita de vârstă cu reducere deoarece am grupa 1 și 2 în toată perioada de muncă și nu știam dacă mă incadrez.
Din această cauză nu știam cum se procedeaza
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ar trebui sa postati toate datele de la inceput .. Astfel, c.i.m. va inceta la data comunicarii deciziei de pensionare, in cazul dvs.
Trebuie să anunț eu sau deja au făcut cei de la casa de pensii

Cornel Vasile a scris:

Ar trebui sa postati toate datele de la inceput .. Astfel, c.i.m. va inceta la data comunicarii deciziei de pensionare, in cazul dvs.

Trebuie să anunț eu sau deja au făcut cei de la casa de pensii

Cornel Vasile a scris:

Ar trebui sa postati toate datele de la inceput .. Astfel, c.i.m. va inceta la data comunicarii deciziei de pensionare, in cazul dvs.

Alte discuții în legătură

Continut decizia de pensionare eto092006 eto092006 Baza legala de a se consemna in decizia de pensionare a sumaelor care nu sunt in calculul punctului de pensie ? ex : la care din rubrici ar fi trebuit trecute ... (vezi toată discuția)
Recalcularea pe noua lege a pensiilor. buna ziua, am lucrat neintrerupt din 16.10.1978 pana in 16.10.2015 ... Rodica Sangeorzan Rodica Sangeorzan Buna ziua, am lucrat neintrerupt din 16.10.1978 pana in 16.10.2015 si am avut nenumarate prime si premii. La calculul punctelor de pensie din vechea lege ... (vezi toată discuția)
Luarea in calcul a veniturilor realizate anterior anului 2000 dinii dinii Buna, Persoana juridica la care am lucrat este obligata prin legislatie sa-mi dea o adeverinta / act din care sa reiasa contributia mea catre Casa de Pensii ... (vezi toată discuția)