avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... \"Pensia anticipată poate fi obţinută cu cel mult 5 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

"Pensia anticipată poate fi obţinută cu cel mult 5 ani înaintea ...

"Pensia anticipată poate fi obţinută cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, de către cei care au realizat un stagiu de cotizare cu cel puţin 8 ani mai mare decât stagiul complet de cotizare (art. 62).
Pensia anticipată cu penalizări se poate obține tot cu maximum cinci ani înaintea împlinirii vârstei-standard de pensionare, însă este necesară doar realizarea stagiului complet de cotizare (se încadrează și cei care depășesc stagiul complet cu până la opt ani).

Așadar, care este, în prezent, diferența între prima și a doua? La pensia fără penalizări este nevoie de o vechime în muncă mai mare decât pentru pensia cu penalizări. Totuși, cuantumul pensiei cu penalizări este mai mic."
Va rog sa imi explicati si mie daca o femeie nascuta in Decembrie 1969 si angajata in august 1988, se poate pensiona in Dec 2028, fara penalitati?
Ar avea 59 de ani, 40 ani si 5 luni, vechime continua in munca .
Va fie pensie cu penalitati?
Cel mai recent răspuns: CHKa , utilizator 14:21, 10 Ianuarie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Anexa 5 a legii 360/2023
Decembrie 1969 Noiembrie 2034 64/11
64 ani si 11 luni - 5 ani = 59 ani si 11 luni pensie de limita de varsta.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Prevederile la care faceti referire sunt din Legea 263/2010 , in vigoare in prezent . Femeia despre care faceti vorbire , se va pensiona pe Legea 360/2023 , cea care va intra in vigoare la 01.09.2024 . Conform prevederilor acesteia , varsta standard de pensionare pentru femeile nascute in dec. 1969 este de 64 ani si 11 luni ( nov. 2034 ) , iar stagiul complet de cotizare este de 35 ani contributivi . Prin urmare , se va putea pensiona cu cel mult 5 ani inainte de varsta standard ( in nov. 2029 ) , la 59 ani si 11 luni . Daca cei 40 ani sunt toti contributivi , nu va avea nici o penalizare la cuantumul pensiei , Legea prevede penalizari doar pentru stagiul contributiv indeplinit de 35 ani , sau depasit cu mai putin de 5 ani .
va multumesc, frumos
va multumesc, mult!
In opinia mea , la 59 ani si 11 luni pensia nu poate fi decat anticipata , chiar daca nu are procent de diminuare , cu toate neajunsurile pensiei anticipate ( de exemplu , nu se va putea angaja in paralel cu incasarea pensiei ) . Cel putin asta inteleg eu din art. 60 : “ La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta , pensia anticipata se transforma , din oficiu , in pensie pentru limita de varsta ... “ . Iar art. 46 al. (1) , arata care sunt aceste conditii : “ Pensia pentru limita de varsta se cuvine persoanelor care indeplinesc , cumulativ , la data pensionarii , conditiile privind varsta standard de pensionare si stagiul minim de cotizare prevazute in anexa nr. 5 “. Altminteri - practic - ar insemna o diminuare a varstei standard de pensionare , cand , de fapt , tendinta este sa se creasca .
Carp Mircea a scris:[/b

Anexa 5 a legii 360/2023
Decembrie 1969 Noiembrie 2034 64/11
64 ani si 11 luni - 5 ani = 59 ani si 11 luni pensie de limita de varsta.

Ultima modificare: Miercuri, 10 Ianuarie 2024
CHKa, utilizator

Alte discuții în legătură

Daca un coleg este nascut in anul 15.09.1962,pensionat anticipat ... adamgeo adamgeo Daca un coleg este nascut in anul 15.09.1962,pensionat anticipat partial cu o contributivitate de 41 ani si 3 luni ,de la 01.09.2023, se poate pensiona la ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipat partiala transformata in pensie anticipata. johnny_1961 johnny_1961 Buna ziua Am decizia de pensie anticipat partiala din luna mai 2021 ! Am mai lucrat pana in iunie 2022 si atunci am iesit la pensie in baza deciziei de ... (vezi toată discuția)
Articolul 56,legea 360/2023,data nasterii 06.09.1966, locuiesc si muncesc ... NicolVB NicolVB Buna ziua, Sunt nascuta la data de 06.09.1966, locuiesc si muncesc in Germania. Am 31 de ani si 4 luni ani cotizati in Romania,iar in luna mai 2025 voi avea 8 ... (vezi toată discuția)