avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. După 14 ani de concubinaj și doi copii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. După 14 ani de concubinaj și doi copii poate fi dată afară mama ...

Buna ziua. După 14 ani de concubinaj și doi copii . Poate mama fi data afara de concubin din apartamentul cumpărat pe numele lui? Contribuind și mama la achitarea ap,dar fără dovezi..
Cel mai recent răspuns: Avocat Iofcea Maria-Cristina , Avocat 13:22, 31 Ianuarie 2024
da, poate fi evacuata.
Concubinajul nu-i recunoscut prin lege, nu are nici o valoare.
Un copil de 13 ani jumate și un bebe de 8 luni. ,cum adică sa ma dea afara ? Am locuit 14xani jumate impreuna !!

MikaM a scris:

Buna ziua. După 14 ani de concubinaj și doi copii . Poate mama fi data afara de concubin din apartamentul cumpărat pe numele lui? Contribuind și mama la achitarea ap,dar fără dovezi..

Cum se poate după 14 ani împreună? Cu un copil de 13 ani și unu de 8 luni...el fiind și cu probleme , a fost internat la obreja, și acum se răzbuna degeaba pe mine și pe copii vrând sa ne dea afara din casa

gi-jane2 a scris:

da, poate fi evacuata.

era vb de dvs, nu si de copii.
Casa e bun propriu, poate cere evacuarea dvs. Nu conteaza cat ati stat impreuna.
Ultima modificare: Miercuri, 31 Ianuarie 2024
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Concubinaj mruazl@yahoo.com mruazl@yahoo.com buna ziua, as dori sa ma lamuriti in urmatoarea problema: am locuit in concubinaj 16 ani cu o persoana intr-un imobil care a fost cumparat in aceasta perioada, ... (vezi toată discuția)
Dreptul sotiei teodorescusandu teodorescusandu Sora mea a trait in concubinaj cu un barbat timp in care au construit o casa si au dat nastere unui copil.Locul pe care s-a construit casa apartinea mamei care ... (vezi toată discuția)
Drepturi concubinaj Cristilupchian Cristilupchian Bună ziua, O doamna - a trait in concubinaj cu cineva vreo 20 de ani - acum persoana respectivă a decedat. El avea un apartament numai pe numele lui în ... (vezi toată discuția)