Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... MASINA AVARIATA
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

MASINA AVARIATA

Buna ziua! Mi-am gasit masina avariată (spoiler infundat, crapat, aripa stanga spate zgariata) ce era stationata regulamentar. Am mers la politie, am depus plangere fara a se elibera autorizația de reparație (fiind in mediul rural am lasat plangerea ofiterului de la postul de politie zonal). Acesta avea obligatia de a chema patrula in vederea eliberării autorizației de reparație. Am lasat numărul de telefon pentru a fi contactat in vederea eliberării autorizației. Vazand ca nu sunt sunat am mers dupa 48 de ore la postul de politie unde am lasat plangerea, din discuțiile avute cu cei de acolo plangerea dispăruse (o luase acasa ofiterul de serviciu, cel caruia i-am înmânato in momentul producerii accidentului). In tot acest timp am circulat cu masina avariata, bazandu-ma pe faptul ca am depus plangere. Mi s-a eliberat autorizație de reparație. Ulterior, am identificat faptasul, am mers la politie sa le aduc la cunostinta celor de la Biroul Rutier, au zis sa merg la postul de politie unde s-a întâmplat accidentul. Mergand acolo am întâlnit un politist tanar ce voia sa imi elibereze autorizație de reparație. Explicandu-i inca odata ca am autorizație de reparație si doresc sa fac o completare la plangerea mea pentru ca am gasit vinovatul. Mi-a zis ca e nou si sa astept sa vina din concediu seful de post. Am așteptat o săptămână pana mi s-a luat declarație, in care am specificat ca am identificat autorul, avariile corespund (au fost masurate). Seful de post a spus ca o sa fiu chemat pentru constatare sa faca masuratori, poze (le-am lasat fotografii, filmulete cu microbuzul care mi-a lovit masina, se pot vedea urme de vopsea pe microbuz ce sunt de la masina mea (aceeasi culoare), urme de vopsea pe masina mea ce sunt de la microbuz). Nu am mai fost chemat pentru constatare, primesc raspuns cum ca nu sunt camere in zona si nici martori..... sa dau in judecata operatorul de transport persoane...Cum pot spune asemenea aberatii cand eu le-am dat autorul? Se poate observa ca au confirmat indirect vinovatul, altfel de ce sa dau in judecata operatorul de transport caruia ii apartine microbuzul?
Mai mult, am depus plangere la IPJ pentru asi spune punctul de vedere cu privire la cele întâmplate:
- cum e posibil sa se sustraga un document oficial din sectia de politie? Ce interes a avut de nu a fost inaintata plangerea mea superiorilor pentru a primi o rezolutie? Ce sanctiuni i s-a aplicat politistului?
- cum explica avariile prezente le microbuz (zgârieturi, urme de vopsea)? Seful de post a motivat verbal ca acele urme le are dintr-un alt accident petrecut cu doua luni in urma. In cazul acesta ce sancțiune i s-a aplicat operatorului de transport persoane pentru ca nu si-a reparat masina in termen de 30 de zile asa cum prevede legea? Cu ce masina a fost implicat in accident, elementele avariate, culoarea masinii? Sa imi explice urmele se vopsea de pe microbuz?
- de ce nu am fost chemat la constatare daca i-am indicat autorul, prezentat poze, filmari?
In momentul depunii sesizarii la IPJ mi s-au refuzat fotografiile, filmarile pe motiv ca nu pot fi introduse dispozitive de stocare sau citite pe calculatoarele instituției si le voi prezenta ofițerului la audieri. Nu am mai fost chemat, primesc răspuns ca accidentul il au in vedere timp de 6 luni, dupa care fapta se prescrie, iar filmarile si fotografiile nu au ajuns la ei. IPJ-ul nu mi-a răspuns concret la intrebari.
Supărat pe situatia creata am mers in audienta la seful IPJ (bosul bosilor). Trebuie sa te prezinti cu o jumătate de oră/ o ora inaintea programului de audienta, sa astepti ca telefonic am fost refuzat sa imi fac programare. Ajuns la IPJ mi-am anunțat intentia de a intra in audienta, aștept sa treacă programul de audienta si merg la ofițerul de serviciu (cel care imi anunțase audienta) si il întreb, a trecut programul de audienta, nu am fost chemat am stat degeaba 2 ore? Răspunsul a fost următorul, bosul bosilor nu ma poate primi in audienta, e un pic plecat, cu toate ca avea program de audiente si imi anuntasem prezenta cu o ora inainte de a incepe audienta. Intr-un final am fost primit in audienta de adjunctul bosilor împreună cu purtătorul de cuvant al IPJ. I-am expus problema si faptul ca IPJ nu a răspuns concret solicitarii mele (raspuns punctual la întrebarile de mai sus). Am fost asigurat ca o sa fiu contactat de cineva din cadrul IPJ-ului caruia sa ii prezint pozele, fotografiile (cu toate ca ele au fost trimise celor doi polițiști rurali si le aveam le CD). Nu am primit raspuns, audienta avand loc pe 19 decembrie. Au cam trecut cele 30 sau 45 de zile in cazuri excepționale ...cu anuntarea petentului in cazul prelungirii termenului la 45 de zile. Mai mult, fiind aceleasi solicitari la care nu am primit răspuns, fiind conexe, termenul de 30 de zile decurge de la data înregistrării primei plangeri la IPJ, 24 octombrie.
Merita acesti funcționari sa fie dati in judecata pe contencios administrativ? Polițistul pentru sustragerea de documente oficiale? Cei care aveau datoria sa faca cercetari stiind autorul, neglijenta in serviciu, complicitate si tainuirea făptașului?
Asta e tara noastra in care unii sunt mai presus de lege, iar prostii sub lege. Pe un cetățean de rand nu il baga nimeni in seama, cei cu pile, relatii sunt favorizati.
Bună dimineața! Desi foarte deranjant, asa se intâmplă de multe ori. Dar, pentru că așa se întâmplă, nu înseamnă că trebuie lasate lucrurile așa. In ceea ce privește acest sistem ( poliție), in general lucrurile se grăbesc și se rezolvă mai cu atenție dacă vin dispozițiile de sus in jos, sau dacă trebuie să comunice și in sus pe calea erarhică. Sfatul meu ar fi să faceti o sesizare cu absolut toate aspectele pe care le-ati mentionat aici și să o trimiteți, in scris cu confirmare de primire si pe mail la Ministerul Afarcerilor Interne, adresată domnului ministru, Asta nu inseamnă că o va rezolva cineva de la minister, dar o vor trimite către I.P.J. pentru verificări și vor fi obligați să comunice la minister modul de soluționare și aspectele constatate. Biroul de Control Intern va inainta la Parchet lucrarea, sau partea de lucrare, in cazul in care vor constata că există suspiciunea săvârșirii vreunei infracțiuni. Cu privire la judecata pe contecios administrativ, sfatul meu ar fi nu urmați această cale pentru că este de f lungă durată in conditiile in care instantele sunt f aglomerate .
adrian@13, utilizator
Va mulțumesc pentru răspuns. Voi face plângere penala împotriva polițiștilor care trebuiau sa ia masuri în conformitate cu legea. Voi urma și sfatul dumneavoastră prin care notificand Ministerul Afacerilor Interne.

adrian@13 a scris:

Bună dimineața! Desi foarte deranjant, asa se intâmplă de multe ori. Dar, pentru că așa se întâmplă, nu înseamnă că trebuie lasate lucrurile așa. In ceea ce privește acest sistem ( poliție), in general lucrurile se grăbesc și se rezolvă mai cu atenție dacă vin dispozițiile de sus in jos, sau dacă trebuie să comunice și in sus pe calea erarhică. Sfatul meu ar fi să faceti o sesizare cu absolut toate aspectele pe care le-ati mentionat aici și să o trimiteți, in scris cu confirmare de primire si pe mail la Ministerul Afarcerilor Interne, adresată domnului ministru, Asta nu inseamnă că o va rezolva cineva de la minister, dar o vor trimite către I.P.J. pentru verificări și vor fi obligați să comunice la minister modul de soluționare și aspectele constatate. Biroul de Control Intern va inainta la Parchet lucrarea, sau partea de lucrare, in cazul in care vor constata că există suspiciunea săvârșirii vreunei infracțiuni. Cu privire la judecata pe contecios administrativ, sfatul meu ar fi nu urmați această cale pentru că este de f lungă durată in conditiile in care instantele sunt f aglomerate .

Revin cu câteva precizări la postarea anterioara. Asa cum am spus, am notificat MAI și am depus plangere penala împotriva celor vinovați.
Pe data de 12.02.2024 am mai trimis o notificare către IPJ reamintindu-le de expirarea timpului necesar răspunderii la petitii. Astfel, plangerea trimisa la MAI având numărul de înregistrare x a fost conexata cu înștiințarea IPJ cu numărul y, primind un număr z. IPJ-ul m-a notificat in scris ca plangerea/înștiințarea adresata cu numărul y a fost solicitata de MAI pentru a fi investigata și nu mai face obiectul anchetei lor. Plangerile au fost conexate în data de 22.02.2024. Astfel pe data de 15.03.2024 sunt convocat la sediul Postului de Politie unde am anunțat accidentul inițial pentru a da declarații cu privire la plangerea y care asa cum am zis făcea obiectul ancheta MAI. Numărul de înregistrare alocat plângerii y de către Postul de Politie e din data de 27.02.2024 cand ancheta MAI era în curs. Am onorat cu prezenta organele de politie, am dat declarație spunându-le ca faptele relatate în plangerea y fac obiectul anchetei MAI și aștept răspuns de la aceasta instituție. Ulterior, primesc răspunsul MAI prin care se făcea referire la cele doua plangeri x și y ce au fost conexate z și ca s-a început ancheta disciplinara impotriva a doi ofițeri, implementarea unor masuri la nivelul IPJ-ului pentru a se evita pe parcurs astfel de cazuri.
Întrebarea mea e următoarea, dacă MAI se ocupa de soluționarea plângerilor x și y, iar IPJ-ul mi-a adus la cunostinta ca plangerea y nu mai face obiectul lor de cercetare, de ce am fost chemat la Postul de Poliție în vederea cercetării? IPJ-ul ma notifica una și face alta. Din nou un abuz din partea IPJ-ului care s-a băgat peste o ancheta în curs de desfășurare ce au la baza aceeași plangere y. Cum este posibil asa ceva? Aveam o zi libera și a trebuit sa mi-o pierd la politie dând declarații. Aceste aspecte le voi lamuri în cadrul anchetei penale sau pot reveni cu o alta plangere prin care sa primesc răspuns la cele relatate mai sus?
Va mulțumesc!
MAI nu va verifica aspectele intiale cu avarierea mașinii. MAI verifica aspectele legate de personalul din subordine. Postul de politie va efectua acum ceea ce trebuiau sa faca atunci si veți primi raspuns la petiție. Vă sfătuiesc sa dati declaratii pentru a vă rezolva problema initială. Veti primi soluții si la celelalte sesizari. Veti fi chemat sa dati declaratii la Parchet sau la Compartimentul de control intern al IPJ referitor la plângerea penală și la cercetarea disciplinară.
Buna dimineața! Da, asa este. MAI prin IGPR nu verifica aspectele legate de avarierea masinii, ci aspecte legate de personalul din subordine. Polițistul de la Postul de Politie a zis ca el nu poate face nimic cu privire la accident. Dansul verifica doar înștiințarea y, prin care le aduceam la cunostinta ca expirase termenul de solutionare a petitiilor. Va mulțumesc pentru răspunsurile primite!

adrian@13 a scris:

MAI nu va verifica aspectele intiale cu avarierea mașinii. MAI verifica aspectele legate de personalul din subordine. Postul de politie va efectua acum ceea ce trebuiau sa faca atunci si veți primi raspuns la petiție. Vă sfătuiesc sa dati declaratii pentru a vă rezolva problema initială. Veti primi soluții si la celelalte sesizari. Veti fi chemat sa dati declaratii la Parchet sau la Compartimentul de control intern al IPJ referitor la plângerea penală și la cercetarea disciplinară.