Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Alegere cod CAEN docmeniul IT
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Alegere cod CAEN docmeniul IT

Ce cod CAEN credeti ca este potrivit pentru o activitate care consta in punerea la dispozitie a unei infrastructuri (server) catre clienti persoane juridice pentru procesare date (de exemplu randare grafica). Deci nu e vorba de stocare date pe server ci clientul incarca datele, le proceseaza folosind serverul dupa care isi preia pe statiile proprii toate datele,

Eu am gasit asa:

6203 Activităţi de management (gestiune şi exploatare) a mijloacelor de calcul
Această clasă include: activităţi de management şi exploatare, în locaţie, a sistemelor de calculatoare ale clienţilor şi/sau a facilităţilor de prelucrare a datelor, precum şi serviciile anexe pentru acestea.

6311 Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web şi activităţi conexe
Această clasă include asigurarea infrastructurii pentru serviciile de găzduire a paginilor web, de prelucrare a datelor şi activităţi conexe. Sunt incluse activităţi specializate de găzduire, cum ar fi găzduirea paginilor web, servicii de streaming (organizare fluxuri) sau găzduire de aplicaţii. Activităţile de prelucrare a datelor includ prelucrarea completă şi elaborarea de rapoarte specializate pe baza datelor furnizate de către clienţi sau asigurarea prelucrării automate a datelor şi servicii de introducere a datelor, inclusiv activităţi de rulare a bazei de date (executare funcţiuni).
Această clasă exclude:
- activităţile unde furnizorul foloseşte computerul doar ca un instrument de lucru (unealtă) sunt clasificate potrivit naturii serviciilor furnizate.

7733 Activităţi de închiriere şi leasing cu maşini şi echipamente de birou (inclusiv calculatoare)
Această clasă include:
- servicii de închiriere şi leasing operaţional de maşini şi echipamente de birou, fără operator:
- computere şi echipamente periferice
- maşini de multiplicat, maşini de scris şi maşini de prelucrare a textelor
- maşini şi echipamente de contabilizat: case de înregistrare, maşini de calculat electronice etc.
- mobilier de birou

Ulterior am mai gasit:
- 6209 Alte activităţi de servicii privind tehnologia informaţiei
- 8299 Alte activităţi de servicii suport pentru întreprinderi n.c.a.
Dinu _, Consultant credite si finantari