avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Bună ziua, Am moștenit împreună cu alte 2 persoane ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Bună ziua, Am moștenit împreună cu alte 2 persoane un cont ...

Bună ziua,
Am moștenit împreună cu alte 2 persoane un cont bancar care se alimentează lunar cu o suma provenita din poprirea pensiei celui care nu a returnat împrumutul făcut. Titularul contului fiind decedat contul a fost blocat(inchis) de banca astfel ca am rugămintea să-mi dati indicatii cum se poate rzolva problema din punct de vedere juridic(cu cine trebuie luata legătura cu un executor, etc).
Va mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: doinadr , utilizator 01:13, 23 Februarie 2024
ati dezbatut succesiunea, aveti un certificat de mostenitor ?
executorul ar trebui sa distrubuie sumele retinute deja in conturiledvs.
L-ati instiintat ?

gi-jane2 a scris:

ati dezbatut succesiunea, aveti un certificat de mostenitor ?
executorul ar trebui sa distrubuie sumele retinute deja in conturiledvs.
L-ati instiintat ?



Exista certificat de moștenitor numai ca executorul spune ca nu se poate împărți în 3 suma ce ar trebui sa intre lunar în respectivul cont( nu se poate face split) suma provenind dintr-o poprire pe veniturile celui ce nu a returnat împrumutul la timpul cuvenit.
Întrebarea este cum trebuie procedat pentru a se putea incasa banii(contul fiind inchis nu se poate face plata lunara din partea celui executat).
Mulțumesc pentru răspuns.
Ultima modificare: Marți, 13 Februarie 2024
Cristian Stamate, utilizator
1 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Un decedat nu mai poate avea cont curent activ la nici o bancă.
Trebuie să găsiți alte modalități pentru recuperarea datoriei.

Dapix a scris:

Un decedat nu mai poate avea cont curent activ la nici o bancă.
Trebuie să găsiți alte modalități pentru recuperarea datoriei.


Eu asta am întrebat de la început, deci ce se poate face în acest caz. Care sunt acele "alte modalități pt. recuperarea datoriei"?
Va mulțumesc și aștept un răspuns .
Ultima modificare: Miercuri, 14 Februarie 2024
Cristian Stamate, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
banii nu intra in contul decedatului, banca sau angajatorul debitorului vireaza catre executor si executorul distribuie sumele- nu mai e cazul sa distribuie decedatului ci mostenitorilor acestuia. Daca sunt 3, pot imputernici pe unul din el sa incaseze.. discutati cu executorul, oricum.

Alte discuții în legătură

Alocatie blocata StanMihai StanMihai Buna ziua! Ma numesc Stan Andrei Mihai,elev in clasa a X-a,si vreau cateva sfaturi pentru urmatoarea problema: De ceva timp(mai mult sau mai putin de un an) ... (vezi toată discuția)
Poprire peste limita legala leus leus va rog un sfat in urmatoarea speta: - exista o poprire pe contul bancar si adresa catre serviciu.Intretimp la banca a mai sosit o o poprire pentru o amenda ... (vezi toată discuția)
Baza de date comuna intre banci in cazul popririlor gritosu gritosu Buna seara, am curiozitate... daca exista un cont poprit de 6 luni de zile intr-o anumita banca, este posibil ca la deschiderea unui nou cont intr-o alta ... (vezi toată discuția)