Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... S-a dat in chirie imobilul detinut de sot-sotie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

S-a dat in chirie imobilul detinut de sot-sotie

Buna,
S-a dat in chirie imobilul detinut de sot-sotie, dar contractul de inchiriere si declaratia de la ANAF e facuta doar pe numele sotiei.
Nu am stiut ca si sotul trebuie sa depuna declaratie la ANAF, pt cota parte ce o detine sau ca trebuie atasat la contract o declaratie la notar ca sotul renunta la partea lui de chirie, si ca veniturile sunt incasate de sotie.
Ce repercursiuni poate avea aceasta situatie din partea ANAF-ului, cum nu am depus ambii declaratia? Sau cum putem remedia pe lunile anterioare? Nu avem datorii la ei, totul e la zi si urmeaza sa refacem contractul doar pe unul dintre coproprietari.

Multumesc!
george-neagu, moderator