Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul stagiu .Pensie anticipata 2024. ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul stagiu .Pensie anticipata 2024. As avea nevoie de putin ajutor in urmatorul caz: ...

Ziua buna !
As avea nevoie de putin ajutor in urmatorul caz:
Femeie, nascuta in 05.1966 , implineste 58 ani in 05.2024 ,
deci s-ar incadra la conditia de minim 5 ani inainte de varsta standard pentru pensie la limita de varsta .
Are stagiu cotizare 28 ani,1 luni,11 zile (adica ani lucrati)
Pentru a cumula cei 35 de ani necesari pentru incadrarea la pensie anticipata ,se pot adauga ca vechime, urmatoarele?:
1) 6 luni pentru ca are un copil,
2) 2 ani , 6 luni si 28 zile vechime cumparata
3) 4 ani facultate (privata)cu diploma de licenta ( efectuati la zi , dar fara intreruperea serviciului-deci a si cotizat in aceasta perioada)
4) 11 luni , 7 zile somaj
Daca toate acestea s-ar adauga ar rezulta 36 ani, 1 luni,16 zile.
Deci poate fi vorba de depunerea dosarului pentru pensie anticipata anul acesta?
Multumesc .

1)

Se pensiona anticipat dupa Aprilie la varsta de 57 ani si 11 luni daca are un stagiu complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 42 ani si 8 luni.* ..dupa Legea 263/2010

Pensia anticipată se cuvine cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare persoanelor care au realizat stagiul complet de cotizare contributiv, prevăzut în anexa nr. 5, precum și celor care au depășit stagiul complet de cotizare contributiv cu până la 5 ani.

Septembrie 2024 ..varsta 57 ani si 11 luni ... dupa Legea 360/2023 ...stagiu complet 34 de ani si 8 luni
Multumesc mult pentru raspuns,
mi-ati putea spune daca toate perioadele enumerate de mine in text de la 1) la 4) se iau in calcul ca vechime pentru o pensie anticipata? Sau care dintre acestea?
Manuela Rășină, administrator
Pana in 31.08.2024 , Legea 263/2010 este in vigoare . Aceasta nu prevede nici un fel de facilitate pentru copiii nascuti . Perioada studiilor la zi se ia in considerare doar daca , in decursul acestora , persoana nu a obtinut venituri pentru care s-a datorat CAS , iar perioada “ cumparata “ nu se are in vedere decat pentru pensia la limita de varsta . Deci , pe aceasta Lege , nu se poate pensiona cu anticipatie . Dupa 01.09.2024 , intra in vigoare Legea 360/2023 . Nici pe aceasta Lege facultatea la zi nu se ia in considerare daca , in paralel , ati lucrat , iar pentru copil se micsoreaza varsta standard de pensionare , nu se adauga la stagiul de cotizare .
pct. 2-4 se iau in considerare pentru pensia la limita de varsta , indiferent de actul normativ sub care iesiti la pensie .

pct.1 doar dupa Legea 360/2024 se ia in considerare de la 01.09.2024.
Cornel Vasile, Consilier juridic

CHKa a scris:

Pana in 31.08.2024 , Legea 263/2010 este in vigoare . Aceasta nu prevede nici un fel de facilitate pentru copiii nascuti . Perioada studiilor la zi se ia in considerare doar daca , in decursul acestora , persoana nu a obtinut venituri pentru care s-a datorat CAS , iar perioada “ cumparata “ nu se are in vedere decat pentru pensia la limita de varsta . Deci , pe aceasta Lege , nu se poate pensiona cu anticipatie . Dupa 01.09.2024 , intra in vigoare Legea 360/2023 . Nici pe aceasta Lege facultatea la zi nu se ia in considerare daca , in paralel , ati lucrat , iar pentru copil se micsoreaza varsta standard de pensionare , nu se adauga la stagiul de cotizare .

Multumesc pentru raspunsul dvs.