avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Am contractat un credit de nevoi personale de 90.000 ...
Discuție deschisă în Executare silită

Am contractat un credit de nevoi personale de 90.000 ron si un ...

Am contractat un credit de nevoi personale de 90.000 ron si un card de credit de 45.000 ron in 2016.
Din 2017 nu am mai platit ratele iar in 2018 a fost dat in executare avand poprire pe salariu 50% echivalent 5000 de ron.
In 2019 am primit un raport de la executor, pe care nu il mai am, in care aproximativ 80% din sumele incasate au fost oprite pentru cheltuieli de executare si restul au fost folosite pentru diminuarea creantei.
In acea perioada am ramas fara loc de munca si ulterior executarea a fost inchisa; nu am cunostinta sa fi primit instiintarea privind inchiderea executarii deoarece nu mai locuiesc la adresa folosita pentru contractarea creditelor.
In 2022 am vrut sa verific situatia contului bancar si am primit informatia ca figurez cu sold negativ. presupun ca executorul a returnat creantele la banca.
Astazi am cerut de la biroul de credit un raport si am vazut ca figurez cu restante astfel
- pe contul de card de credit de 37.000 RON incepand din 04.2020 si suma a ramas nemodificata pana in prezent
- pe contul curent am fost inregistrat in 10.2022 cu suma restanta 127.000 RON si restanta creste lunar cu aproximativ 900-1000 RON, in prezent fiind 142.000 RON.

In raportul de credit restantele figureaza cu litera G, cont dat la colectare interna sau externa.

O prima intrebare este daca aceasta practica a bancii de a aplica dobanzi la creanta privind creditul de consum dupa ce acesta a fost inchis si dat in executare iar ulterior creanta a fost returnata bancii.
A doua intrebare este legata de posibilitatile legale de a rezolva situatia. Ce ar trebui sa fac in mod legal?

Alte discuții în legătură

Stingere creanta banca prin executare silita DreeaA DreeaA Buna ziua In anul 2006 mi-am facut un overdraft pt cardul de salarii in suma de 3564 lei, iar in anul 2007 am luat un credit in suma de 9000 lei. In anul ... (vezi toată discuția)
Poprire pe contul de salariu kingjack23 kingjack23 Buna ziua, In data de 03.01.2022 am primit, de la banca, SMS cu faptul ca pe contul de salariu au fost infiintate 2 popriri, iar pe 04.01.2022 am primit ... (vezi toată discuția)
Inca in biroul de credit jovi_jo jovi_jo Buna ziua,am si eu o problema cu Raiffaisen bank.Am avut o deschidere de cont pe care am achitat-o in data de 04.04.2014,saptamana trecuta am facut o cerere ... (vezi toată discuția)